Czy osoba mająca wstawioną endoprotezę biodra prawej nogi może uprawiać sport?

Chciałbym się dowiedzieć czy osoba mająca wstawione endoprotezę biodra prawej nogi może uprawiać sport jeździć rowerem boję się o protezę czy aby przy upadku nie pękła i cały mój wysiłek pójdzie na marne, Zabieg miałem przeprowadzony 2 miesiące temu (SIERPIEŃ ) Przed zabiegiem pływałem , bardzo dużo biegałem , chciałbym to wykonywać teraz , ale się boje co mam zrobić od kiedy zacząć z powrotem do uprawiania sportu jest to moją pasją.

Dzień dobry,

Po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego celem fizjoterapii jest przede wszystkim przywrócenie pacjentowi sprawności, pozwalającej na wykonywanie aktywności ruchowej. Jeżeli fizjoterapia była odpowiednio prowadzona i nie został pominięty żaden jej etap można rozpocząć już aktywność fizyczną (zalecaną po 8 tygodniach). Na początek proponuje basen i/lub nordic walking, natomiast bieganie nie jest dla Pana odpowiednią formą rekreacji. Jeżeli chodzi o dyscypliny bardziej obciążające staw biodrowy najlepiej odczekać 12 tygodni od operacji, by móc stopniowo zacząć je uprawiać. W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę skontaktować się z fizjoterapeutą, który oceni Pana sprawność i w razie potrzeby pokieruje dalszą fizjoterapią. Ważne aby przed podjęciem aktywności fizycznej wzmocnić mięśnie odpowiadające za poruszanie się oraz za stabilizację tułowia.

Pozdrawiam serdecznie.