Biegunka, antybiotyki a tabletki. Kiedy będzie zachowana ochrona?

Witam serdecznie. Bardzo proszę państwa o udzielenie odpowiedzi na moje pytanie. Stosuję tabletki od roku, w sierpniu tego roku miałam problemy trawienne i zażywałam leki przeczyszczające. Miałam lekkie biegunki, ale nie zażywałam dodatkowych tabletek. Potem, we wrześniu musiałam stosować antybiotyk ze względu na ciężką anginę. Nie współżyłam w przeciągu ostatnich 2 miesięcy. Mam pytanie, czy jak teraz w tym cyklu brania tabletek nie będzie żadnych takich "przebojów" to czy antykoncepcja wróci do normy? Czy można w jakiś sposób, np. USG dopochwowego sprawdzić, czy działanie antykoncepcyjne jest pełne? Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Biegunka do 3-4 godzin od przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej oraz stosowanie niektórych antybiotyków mogą obniżać skuteczność antykoncepcji. Stąd zalecane są dodatkowe metody zapobiegania ciąży w trakcie oraz przez 7 dni od zakończenia ich stosowania.

Nie wiem jak rozumieć mam problemy trawienne i konieczność stosowania środków przeczyszczających.

Pozdrawiam.