Biorę tabletki antykoncepcyjne. Czy powinnam wykonać badania hormonalne?

Witam, biorę tabletki L*** od jakiegoś roku, mój ginekolog przepisała mi je bez jakichkolwiek badań hormonalnych. Czytałam, że powinno się zrobić takie badania przed wypisaniem tabletek antykoncepcyjnych. Mam wątpliwości, czy tabletki są dla mnie odpowiednio dobrane. Czy jesli chcicałabym sobie zrobić te badania teraz, to mają one sens? Interesuje mnie również, jakiego rodzaju badania powinnam wykonać, by zobaczyc, jaki wpływ mają na mój organizm tabletki, czy nie są one za dużym obciążeniem. Dziękuję.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tabletki antykoncepcyjne przepisuje się zwykle po uprzednim zebraniu wywiadu i badaniu ginekologicznym, jeżeli nie stwierdzi się żądnych niepokojących zmian. Jeżeli wystepowały u Pani regularne miesiączki, to nie ma powodów by obawiać się, że coś było nie w porządku z poziomiami hormonów. W chwili obecnej Pani organizm został wybity z naturalnej równowagi hormonalej na rzecz sztucznej, utrzymywanej przez tabletki. O skutkach tabletek dla zdrowia będzie można powiedzieć więcej, kiedy je Pani odstawi i zobaczy na ile szybko organizm będzie w stanie powrócić do równowagi naturalnej i odzyskać płodność. Decydując się na antykoncepcję hormonalną godzimy się z ryzykiem późniejszych problemów z zajściem w ciążę oraz problemami w trakcie jej stosowania, tj. zakrzepica żył głębokich i jej powikłania. Na szczęście nie występują one nazbyt często.

Pozdrawiam serdecznie!