Kiedy powinnam odstawić tabletki?

Mam 24 lata i od 2,5 roku biorę tabletki antykoncepcyjne. W najbliższym czasie nie planujemy dziecka z moim partnerem, ale tak na przyszłość chciałabym wiedzieć jak wcześnie powinnam odstawić tabletki, zanim zaczniemy się starać o dziecko? Czy powinnam wtedy przyjmować jakieś leki? Z góry dziękuje za odpowiedź
24 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Kobiety różnie reagują na odstawianie tabletek antykoncepcyjnych. U niektórych owulacja następuje już w klika dni po ich odstawieniu, u innych upłynąć musi kilka nieregularnych cykli, by płodność wróciła. Przyjmowanie leków hormonalnych zaburza równowagę naszego organizmu. Jeżeli chcemy od niego wymagać cudu poczęcia i wielkiego wysiłku jakim jest ciąża i poród, musimy najpierw pozwolić mu powrócić do naturalnej równowagi. Żeby płynnie przyjść od cykli sztucznie regulowanych do naturalnych i ułatwić organizmowi adaptację do nowych warunków radzę dokończyć zaczęte opakowanie tabletek. Potem może Pani od razu zacząć starać się o dziecko. Niektórzy lekarze radzą wstrzymać się ze staraniami o dziecko do drugiego-trzeciego cyklu po odstawieniu tabletek ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia ciąży mnogiej, związane z zaburzoną równowagą hormonalną.