Blizna promienista a zabieg usunięcia bez biopsji

Mam pytanie. Rozpoznano u mnie blizne promienista na podstawie mamografii celowanej i usg.lekarz skierował mnie na zabieg bez w wczesniejszego przeprowadzenia biopsji.Czy powinnam wykonac biopsje przed zabiegiem aby miec pewnosc ze to nie jest cos złosliwego?

Nie. Wystarczające najlepiej byłoby całkowicie wyciąć opisywaną zmianę i poddać ją badaniu histopatologicznemu. Biopsja mogłaby być mało wiarygodna. Samo ukłucie igłą nie zawsze trafia w ognisko wartościowe kliniczne (oceniające w 100% zmianę). Poza tym z biopsji jest tylko wymaz komórkowy bez oceny konfiguracji tkankowej. Radzę wykonywać zalecenia lekarza prowadzącego.