Boję się żyć

Mam piękną i kochana córeczkę, mimo to przestała ona być moja radością jak dawniej. Przytyłam 25kg przez 1 rok. Nie lubię siebie, na wszystkich krzyczę. Powinnam iść do szkoły lub pracy, a strach, który we mnie jest, mnie zabija. Boję się poznawać nowych ludzi, wydaje mi się, że wszyscy się ze mnie śmieją. Do tego mam 34 lata, a do tej pory nie spełniłam moich marzeń...

Witam serdecznie,

Na podstawie tak krótkiego opisu problemu trudno go dokładnie zdiagnozować, prawdopodobne może być np. rozpoznanie zaburzeń depresyjno-lękowych. Wymaga to jednak różnicowania z innymi zaburzeniami psychicznymi (m.in.: depresją, zaburzeniami osobowości, zaburzeniami wtórnymi do używania substancji psychoaktywnych, na podłożu organicznym) oraz niektórymi zaburzeniami somatycznymi (np. niedoczynnością tarczycy).

Polecam Pani wizytę u lekarza psychiatry, który przeprowadzi diagnozę, zleci odpowiednie badania i zaproponuje leczenie. Postawienie rzetelnej diagnozy jest możliwe wyłącznie na podstawie szczegółowego wywiadu chorobowego oraz osobistego badania pacjenta.

Podstawową metodą leczenia zaburzeń depresyjno-lękowych jest psychoterapia. Drażliwość, obniżenie nastroju może wiązać się np. z tłumionymi potrzebami, konfliktami wewnątrzpsychicznymi. Psychoterapia może mieć na celu nie tylko poprawę w zakresie objawów, ale i np. zwiększenie wglądu we własne potrzeby, umożliwienie samorealizacji, rozwój osobowości i może pomóc Pani w ,,spełnieniu marzeń". Polecałabym Pani psychoterapię interpersonalną.

Na temat objawów depresji może Pani przeczytać w naszym serwisie: http://portal.abczdrowie.pl/testy-na-depresje, http://portal.abczdrowie.pl/czy-to-juz-depresja.

Z pozdrowieniami