Stany lękowe, rozmowy z samym sobą, bezsenność - gdzie się udać?

Witam, mam 29 lat. Od jakiś 4 lat przeżywam lekkie huśtawki nastrojów. Na początku sporadycznie, ale z czasem się pogłębiały, to raz było gorzej, raz troszkę lepiej. Na początku udawało mi się obniżać stany lękowe i tym podobne alkoholem, ale teraz i on przestał działać. Nastrój przygnębienia raczej codziennie, nic mnie już nie cieszy, nie śpię w nocy, jakieś dziwne rozmowy w mojej głowie - wydaje mi się, że rozmawiam sam ze sobą. Jestem lekko przerażony, nie wiem, co robić, gdzie się udać, nie wiem, czy to depresja, czy może nerwica. Proszę o pomoc. W wieku od 18 do 24 lat nadużywałem narkotyków. Wiem, że na pewno to ma swój skutek, lecz od 5 lat zaprzestałem, nie dotykam nic, ale objawy w sumie zaczęły się, kiedy je odłożyłem. Nie wiem, co o tym wszystkim już myśleć, naprawdę proszę o jakąś pomoc diagnozie. Dziękuję.

Witam serdecznie,

Opis Pana trudności jest dość krótki i trudno na jego podstawie stwierdzić określoną diagnozę. Najbardziej prawdopodobne wydają się zaburzenia depresyjno-lękowe, którym często towarzyszy bezsenność. Wspomina Pan też o ,,huśtawkach nastrojów". Jeśli wahania samopoczucia (depresja lub nadmiernie dobry nastrój) mają tendencję do utrzymywania się przez klika, kilkanaście dni, to można też zastanowić się nad chorobą dwubiegunową.

Istotne jest również to, jak często spożywa Pan alkohol. Jeśli pije Pan przez większość dni w tygodniu (piwo to też alkohol), to obecne objawy mogą być spowodowane wyłącznie przez nadużywanie lub uzależnienie od alkoholu. Osoby uzależnione często cierpią na bezsenność i przygnębienie, a gdy zmniejszają ilość wypijanego alkoholu - nasila się niepokój, drażliwość i lęk. W tej sytuacji polecałabym Panu konsultację u specjalisty psychiatry w ramach poradni zdrowia psychicznego lub poradni leczenia uzależnień.

http://portal.abczdrowie.pl/drugi-biegun-depresji-mania
http://portal.abczdrowie.pl/rozpoznanie-choroby-afektywnej-dwubiegunowej
http://portal.abczdrowie.pl/skala-becka-sprawdz-czy-masz-depresje
http://portal.abczdrowie.pl/alkoholizm-jakie-sa-objawy.

Z pozdrowieniami