Czy to są początki alkoholizmu?

Witam. Chciałabym się dowiedzieć czy problem leży we mnie czy w moim mężu. Streszczę to pokrótce: mam 30 lat, mój ojciec był alkoholikiem i nie wiem, czy te wszystkie traumatyczne przeżycia związane z jego piciem nie przenoszę na grunt rodziny, widząc w mężu alkoholika? Mój mąż, z którym wielokrotnie rozmawiałam na temat jego wybryków alkoholowych w pracy, nie zmienił swojego postępowania i nie zmienia, nie umie odmówić lub zapanować nad ilością wypijanego alkoholu, zdarza się to raz na jakiś czas mniej więcej raz na dwa miesiące. Poza tym popija w pracy piwo, przynosi piwo do domu, nie opuszcza imprez domowych. Chciałam się dowiedzieć, czy to są początki alkoholizmu.

Witam serdecznie.

Trudno mi stwierdzić z całą pewnością, czy mąż może być uzależniony od alkoholu. Podstawowe objawy uzależnienia to picie ciągami, wypijanie coraz większych ilości alkoholu, przeznaczanie na picie coraz więcej czasu, trudności z wytrzymywaniem całkowitej abstynencji, a przy próbach odstawienia lub zmniejszenia ilości wypijanego alkoholu - objawy odstawienne.
Do objawów abstynencyjnych należą np.: bezsenność, drażliwość, niepokój, drżenie rąk, wzrost ciśnienia tętniczego.

Wiele z przedstawionych przez Panią informacji może wskazywać na picie szkodliwe lub uzależnienie.
Jeśli Pani mąż uzależnił się od alkoholu, z pewnością nie jest to Pani wina. Alkoholizm jest dość powszechny w naszym społeczeństwie.

Jeśli chciałaby Pani uzyskać pomoc dla siebie oraz dowiedzieć się, jak najlepiej postępować wobec męża - polecam terapię dla osób wspóluzależnionych, która odbywa się w najbliższej poradni odwykowej.
Proszę również skorzystać z grup wsparcia dla rodzin alkoholików.

Z pozdrowieniami