Zaburzenia lękowe i depresja

Witam. Mam od niedawna stwierdzone zaburzenia lękowe. Mam już dość znacznie nasiloną fobię społeczną. Lekarka, u której niedawno byłam, powiedziała, że po podaniu leków te wszystkie objawy związane z moją fobią miną mi... Mam też od niedawna objawy depresji... huśtawki nastrojów (parę dni jestem szczęśliwa, wesoła, a za parę okropnie smutna, płaczliwa, potrafię płakać prawie godzinę bez konkretnego powodu, to co kiedyś sprawiało mi radość teraz jest mi obojętne). Do tego doszły jeszcze natręctwa myślowe... cały czas o czymś myślę, jakieś myśli kłębią mi się w głowie... są to myśli na temat mojego stanu psychicznego, że nie wyleczę się z tego, że zwariuję, wyląduję w szpitalu, że objawy depresyjne mi się nasilą itp. Nie chcę o tym myśleć, ale te myśli same mi przychodzą do głowy. Są dni, że tych myśli nie ma parę dni, a potem po paru dniach, znów przychodzą same. Mam pytanie – czy leki też leczą natręctwa myślowe? Czy leki, którymi będę leczona, także zlikwidują te ciągłe, natrętne myśli, które cały czas mam w głowie? Jestem okropnie psychicznie zmęczona tymi myślami i moim stanem psychicznym. Gdy kładę się spać, zasypiam natychmiast, bo tak wykończona jestem, męczy mnie ten mój płacz, te huśtawki nastrojów. Nic konkretnego w domu nie robię, żeby być do tego stopnia zmęczoną aż, a mimo to codziennie padam bez sił wieczorem:(:(

ponad rok temu

Witam!

Leki prawdopodobnie wyciszą objawy, ale nie mogę Pani zapewnić, że zupełnie je wyeliminują. Jest to w dużej mierze zależne od przyczyny, która wywołała pierwsze objawy. Proszę wziąć pod uwagę również fakt, że leczenie farmakologiczne może spowodować skutki uboczne, poza tym dobranie odpowiednich leków często wymaga czasu. Dlatego uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest optymalizacja leczenia, poprzez połączenie farmakoterapii z psychoterapią. Z tego względu sugerowałabym, aby przed rozpoczęciem leczenia farmakoterapią, odbyła Pani kilka spotkań z psychoterapeutą. Najwyższą skuteczność w leczeniu fobii i ogólnie zaburzeń lękowych wykazuje terapia poznawczo-behawioralna.

Pozdrawiam.