Stany lękowe - cd.

Jakieś 4 lata temu po odstawieniu wszystkich używek, tj. narkotyków, alkoholu, papierosów, pojawili się u mnie stany lekowe, głownie lęk przed przyszłością, potem dochodzili kolejne. Po 3 miesiącach męczarni zacząłem wracać do alkoholu. Sporadycznie piłem raz w tygodniu, ale stany lękowe i złe samopoczucie, o dziwo, całkowicie ustały. Po roku takiego radzenia sobie stwierdziłem, że spróbuję znowu odstawić alkohol. Przez pierwsze 2 miesiące nie było źle, ale potem zaczęły się pojawiać znowu stany lękowe, głownie przed snem w nocy, potem w ogóle towarzyszyły mi już cały dzień. Miałem straszne sny w nocy. Budziłem się zlany potem albo wręcz przeciwnie, miałem straszne problemy z zaśnięciem, jakieś wybrudzenia, więc wróciłem do sprawdzonego sposobu. Tak funkcjonowałem dwa lata. Lecz teraz i mój sprawdzony sposób przestał działać. Nie wiem, co robić, boję się prawie wszystkiego – śmierci, przyszłości, nawet jak ktoś trzaśnie drzwiami zrywam się z miejsca. Mam pytanie: gdzie się udać? Czy to depresja, czy może nerwica? Czy może jeszcze coś innego, coś w psychice? Proszę o pomoc, z góry dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Zdecydowanie odradzam Panu próby ,,samoleczenia" przy pomocy substancji psychoaktywnych, np. alkoholu. Takie ,,sposoby" nie działają na przyczyny objawów, alkohol ma jedynie wpływ tłumiący, uspokajający i nasenny. Niestety, jak wszystkie substancje uzależniające, dotychczas stosowana dawka przestaje działać, pije się więc coraz więcej lub częściej, aby uzyskać ten sam efekt, np. odprężenia, uspokojenia.

Kolejnym problemem jest pojawianie się objawów odstawiennych w przerwach między jedną dawką substancji a drugą. W przypadku alkoholu jest to więc narastający niepokój, drażliwość, problemy z koncentracją, bezsenność.

Te wszystkie objawy bardzo wpływają na stan psychiczny i mogą stwarzać problemy diagnostyczne (np. co było pierwsze - objawy lęku czy nadużywanie alkoholu? Co jest pierwotne, a co wtórne do uzależnienia?).

Z Pana wypowiedzi wynika, że problemy zaczęły się od substancji psychoaktywnych. Dlatego uważam, że warto skonsultować się z psychiatrą przyjmującym w najbliższej Panu poradni leczenia uzależnień. Specjalista w tej dziedzinie będzie miał największe doświadczenie i wiedzę, która pozwoli na postawienie odpowiedniej diagnozy i udzieli Panu wskazówek odnośnie dalszego postępowania i leczenia.

Serdecznie pozdrawiam