Jak pomóc koledze, który ma stany lękowe?

Witam, moj kolega w latach młodości zazywał heroine (przez ok. 2l.), ma teraz 33l. i straszne stany lękowe- nawet obejrzenie wiadomości jest dla niego zbyt emocjonalne, gdy usłyszy np. o wypadku śmiertelnym,przezywa to strasznie,dlatego unika takich programów.Ma problemy z zasypianiem, snia mu się koszmary, śpi po 2,3 godz.Bywa, ze siega po alkohol gdy nie chodzi do pracy,a prace ma dośc odpowiedzialna i radzi sobie w niej rewelacyjnie. Jest po rozwodzie i nie radzi sobie z zyciem. Jak mu pomoc?

Witam, Pan go może wysłuchać i zmotywować do podjęcia psychoterapii. Coś w jego życiu się załamał, lęk destabilizuje jego codzienność, zakończyła związek, a jego przygoda z heroiną, też musiała mieć źródło w jakiś jego trudnościach emocjonalnych. Nieleczone i nieuświadomione trudności, z czasem ujawniają się poprzez depresję lub stany lękowe. Nie znikną też same z siebie, potrzebne jest jego zaangażowanie i decyzja walki o siebie. Alkohol daje mu chwilową ulgę, jednak nie jest lekarstwem, tylko używką, która prowadzi do uzależnienia. Proszę mu poradzić, aby poszukał psychoterapeuty, który posiada certyfikat i superwizje się. Pozdrawiam