Jak mogę pomóc koledze w silnej depresji?

Witam, Chciałbym prosić o radę jak mogę pomóc koledze, który przechodzi załamanie nerwowe, a może to coś innego? Mianowicie jego przypadek charakteryzuje się w ten sposób, że z wyciszonego, opanowanego człowieka zmienił się w osobę nadpobudliwa i agresywna. Muszę przy tym dodać, że kolega ma problemy z alkoholem. Od pewnego czasu nie możną się z nim w normalny sposób porozumieć, podczas rozmowy często wraca do czasów dzieciństwa lub późniejszych, nie zauważa dnia codziennego, jest łatwowierny i często bywa naciągany przez pseudo znajomych. Nie potrafi usiedzieć w miejscu, szuka rozmówców, nachodzi sąsiadów, z którymi wcześniej nie zamówiłby ani słowa. Kilka lat temu przechodził identyczny stan, nie leczył się w żaden sposób, po jakimś czasie wszystko wróciło do normy. On sam nie zauważa w sobie zmian jakie nim kierują. Jak mogę mu pomóc?

Witam!
Warto zachęcić kolegę do wizyty u psychologa. Zmiany w zachowaniu mogą wynikać z zaburzeń psychicznych, ale również z problemu z alkoholem lub narastania trudności, z którymi kolega nie może sobie poradzić. W wypadku nadmiaru problemów i bezradności Pana kolega może czuć potrzebę wygadania się i dlatego może szukać dookoła rozmówców. Alkohol jest też często dla mężczyzn sposobem radzenia sobie z psychicznym bólem i problemami. Pozwala zagłuszać emocje i poprawia nastrój. Jednak ten sposób może prowadzić do powiększania się problemów i pojawiania się nowych.
Warto w tej sytuacji rozmawiać z kolegą o tym, co on czuje, jak sobie radzi lub z czym nie może sobie poradzić, co zmienia się w jego życiu i jak postrzega obecny stan rzeczy. Powroty w rozmowach do dzieciństwa i młodości również mogą być swoistą ucieczką od teraźniejszych problemów. Może Pan starać się w rozmowach nakierowywać kolegę na tu i teraz, na to, co teraz jest ważne. Unikanie konfrontacji z rzeczywistością może być mechanizmem, jaki stosuje kolega, żeby radzić sobie ze swoimi problemami.
Myślę, że w tej sytuacji dobrze jest poświęcać czas na rozmowę z kolegą, otaczać go wsparciem i zainteresowaniem oraz starać się nakierować go na obecne problemy i zachęcać do kontaktu ze specjalistą, by mógł wpłynąć konstruktywnie na poprawę swojego stanu psychicznego.

Pozdrawiam

Witam serdecznie,

W przypadku Pani kolegi wskazana byłaby konsultacja u wykwalifikowanego psychoterapeuty. Kolega musi jednak sam podjąć decyzję o szukaniu pomocy. Psychoterapeuta podczas rozmowy i zadawania pytań sprawdzi także, czy picie alkoholu przez Pani kolegę jest niepokojące i skieruje na konsultacje u terapeuty uzależnień. Alkohol często towarzyszy innym zaburzeniom, np. depresji czy stanom lękowym (nie tylko). By możliwe było leczenie, psychoterapia - przy piciu szkodliwym lub uzaleznieniu potrzebne jest najpierw ograniczenie picia czy abstynencja.

Warto więc rozmawiać z kolegą i motywować do skontaktowania się ze specjalistą. Proszę okazać koledze wsparcie i pokazać, że Pani na nim zależy.

Pozdrawiam

Edyta Szafran, terapeuta uzależnień

edyta.szafran@rdc.pl