Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 0 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Mój przyjaciel planuje samobójstwo - jak odwieść go od tego zamiaru?

Mój przyjaciel ma depresję, zerwała z nim dziewczyna. Mówi, że nie chce żyć, że musi odejść. Boję się, że coś sobie zrobi, on jest do tego zdolny. Nie wiem, jak mogę mu pomóc, nic nie działa. Proszę go, żeby nic sobie nie zrobił, ale on mówi, że musi. Co robić?!

KOBIETA, 14 LAT ponad rok temu

Przyczyny autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego przyczyny.

Witam!

Rozstanie z ukochaną osobą jest bardzo trudnym wydarzeniem i może wywoływać myśli samobójcze. Ty możesz pomóc koledze, wspierając go i słuchając tego, co ma do powiedzenia. To od niego zależy, co zrobi. Jeśli uważasz, że może popełnić samobójstwo, a Twój kolega jest niepełnoletni, to powinnaś powiedzieć o tym jego rodzicom. Może się to wydawać zdradą kolegi i jego problemów, ale w ten sposób możesz zwrócić uwagę rodziców na jego problem, tym bardziej że to oni odpowiadają za niego. Jeśli dowiesz się od niego, że ma zaplanowane samobójstwo, zgłoś to na policję lub wezwij karetkę pogotowia. Te służby mają obowiązek zainterweniować w takiej sytuacji. Nie możesz brać na siebie odpowiedzialności za jego zachowanie, dlatego warto zgłosić to odpowiednim osobom. Możesz podać koledze numer telefonu zaufania i podrzucić mu pomysł spotkania z psychologiem. Uświadamiaj go również, że samobójstwo nie jest rozwiązaniem i może znaleźć inne możliwości. Ludzie w takim stanie zwykle widzą tylko jedno wyjście i na nim się skupiają, nie zauważają tego, co dzieje się wkoło. Dlatego Ty możesz pokazywać mu inne możliwe rozwiązania, np. rozmowy o problemie, spotkania ze specjalistą, sport, hobby itp. Złamane serce bardzo boli, ale z czasem się goi. 

Pozdrawiam

Psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy