Dziwne stany świadomości

Witam. Mam 33 lata i jestem mężczyzną. Od dłuższego czasu zaobserwowałem u siebie dziwne stany świadomości. Na początku dotykało mnie to po spożyciu większej ilości alkoholu i kiedy na drugi dzień się obudziłem, nie mogłem pozbyć się złych myśli i uczucia lęku jaki mnie ogarniał.

Nie było wokół mnie żadnego zagrożenia, ale mimo to nie potrafiłem się pozbyć tych złych myśli. Ograniczyłem spożywanie alkoholu do minimum i nie zdarza mi się już to, ale przez ostatnie parę dni to uczucie znowu mnie ogarnia, natomiast jest ono troszkę lżejsze, lecz nadal pojawia się lęk i obawa o swoje życie, rodziny (jestem żonaty i mam małą córeczkę).

Powinienem dodać, że mieszkam już od dłuższego czasu w Wielkiej Brytanii, lecz przez ostatnie kilka miesięcy byłem sam, ponieważ żona z córką wyjechały do Polski, a ja byłem w tej samotności sam, tak naprawdę bez przyjaciół. Ciągle tylko praca i dom. Tutaj nie do końca czuję się dobrze. Jest tu inna kultura, inne obyczaje. Mam dość stresującą pracę i pracuję dość długo (11 godzin dziennie).

Nie mamy problemów finansowych, żyjemy na dość dobrym poziomie, ale ja nie jestem do końca zadowolony i teraz znów, kiedy żona z córeczka wyjechały (26 maja i wracają 10 czerwca), czuję się samotny i mimo odrzucenia alkoholu mam pewne obawy i lęki. Proszę o poradę i jeśli to możliwe diagnozę mojego przypadku. Dziękuję i pozdrawiam.

Witam serdecznie,

Aby określić przyczynę Pana ,,dziwnych stanów świadomości" , konieczny byłby przede wszystkim dokładny opis ich charakteru. Z tego, co Pan pisze, mają związek ze spożywaniem alkoholu i polegają na odczuwaniu nieokreślonego, nasilonego niepokoju i obaw o zdrowie i przyszłość siebie i bliskich. Tego typu opis nie wskazuje na zaburzenia świadomości.

Zaburzenia świadomości polegają na jej nieprawidłowym postrzeganiu miejsca i czasu. Osoba z zaburzeniami świadomości nie wie, w jakim miejscu się znajduje, nie potrafi ocenić upływu czasu, może w tym stanie mieć również omamy (halucynacje) - np. widzieć całe sceny (atak wojska) lub pojedyncze obiekty (zwierzęta), mieć wrażenie ruchu, falowania przedmiotów itp.

Pana opis sugeruje natomiast występowanie objawów związanych z lękiem. Myślę, że poza czynnikami wymienionymi przez Pana (emigracja, rozłąka z rodziną, ciężka praca) duże znaczenie może mieć alkohol. Alkohol wywiera efekt uspokajający, nasenny, rozluźniający. Osoba uzależniona od alkoholu, na drugi dzień po jego odstawieniu lub zmniejszeniu ilości wypijanego alkoholu ma objawy abstynencyjne. Należy do nich m.in. wzrost niepokoju, drażliwość, obniżony nastrój. W tym stanie zdarza się nawet podejmowanie decyzji o samobójstwie, samookaleczeniu. Ułatwia to wzrost niepokoju, domagający się ,,rozładowania", ulgi i szkodliwy wpływ alkoholu na nastrój.

W tej sytuacji powinien Pan całkowicie odstawić alkohol, a nie - zmniejszać spożycie do ,,minimum". Jeśli ma Pan trudność z utrzymywaniem całkowitej abstynencji, to diagnoza uzależnienia jest bardzo prawdopodobna. Wówczas leczenie odwykowe i mityngi AA powinny Panu najbardziej pomóc.

Jeśli to nie wystarczy, psychiatra może zaproponować dodatkowe leczenie lekami przeciwdepresyjnymi. W trakcie takiego leczenia konieczna jest całkowita abstynencja.

Serdecznie pozdrawiam