Wybudzanie w nocy z lękiem po spożyciu alkoholu

Mam 44 lata i jestem kobietą. Od pewnego czasu zauwazyłam, że po przyjściu do domu, po spotkaniu towarzyskim przy obecnośći alkoholu budze sie w nocy z objawami leku,niskiej samo oceny, złymi myślami z różnych swer mojego życia. Nie jestem alkoholiczka a teraz wręcz boje sie pić alkohol bo boje sie nocy gdzie obudze sie w poczuciu strachu i obaw. Nie chciała bym rezygnować całkowicie z alkoholu bo lubie od czasu do czasu poczuć stan "upojenia" to w pewien soposób mnie odpręża a nawet relaksuje

Wprawdzie w krótkoterminowej perspektywie (w trakcie spożywania) alkohol może mieć działanie odprężające i relaksujące, jednak po kilku godzinach od wypicia substancja ta może nasilać lęki; ma też działanie depresjogenne. Ponadto alkohol może ułatwiać zasypianie ale równocześnie często wpływa destrukcyjnie na jakość snu w drugiej połowie nocy. Oba czynniki działające równocześnie mogą u niektórych osób wywoływać wybudzenia. Nasuwa się pytanie czy mogłaby Pani znaleźć inne sposoby na odprężenie niż alkohol i czy nie służy on do swoistego "samoleczenia"? Chodzi o takie rozwiązania, które pozwoliłyby Pani zredukować ilość alkoholu, a tym samym wyeliminować jego niekorzystny wpływ na samopoczucie psychiczne oraz jakość i ilość snu. Można w tym celu rozważyć trening w zakresie umiejętności relaksacji i/lub konsultację specjalistyczną w celu poszukania bardziej wyrafinowanych metod postępowania.