Ból brzucha u niemowlęcia: bakterie E. coli i E. faecalis w kale i ich bardzo obfity wzrost.

Nasza 6-miesięczna córeczka waży obecnie 6100 g. Od końca stycznia przybrała 1 kg. Nie ma apetytu, pije 80-120 ml mleka zagęszczonego odrobiną kleiku. Często oddaje cuchnące gazy, a jej kupki (które robi dość nieregularnie) są zgniłozielone ze śluzem. Od dwóch miesięcy przyjmuje D*** 30 oraz D******, bo jak stwierdził lekarz ma szybki pasaż jelitowy, a bóle brzuszka powinny minąć za jakiś czas. Wykonaliśmy badanie moczu (brak bakterii), ogólne badanie krwi (niskie stężenie hemoglobiny - podajemy więc żelazo) i badanie kału, które wykazało bardzo obfity wzrost bakterii E. coli i Enteroccocus faecalis. Dodam jeszcze, że córeczka jest karmiona Bebilonem pepti. Martwi nas słaby przyrost wagi, brak apetytu oraz te brzydkie kupki. Czy te bakterie mogą być przyczyną dolegliwości ze strony układu pokarmowego?
ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Bakterie Escherichia coli sp. i Enterococcus fecalis sp. są mikroorganizmami saprofitycznie, naturalnie występującymi w przewodzie pokarmowym człowieka, głównie w jelicie grubym, gdzie odpowiadają za procesy fermentacyjne i gnilne resztek pokarmowych.

Ich występowanie w kale i obfity wzrost są więc wynikiem prawidłowym. Mało prawdopodobne, żeby były przyczyną dolegliwości dziecka. Badanie mikrobiologiczne kału przeprowadza się pod kątem innych bakterii, które częściej powodują przewlekłe dolegliwości bólowe, tj. Yersinia czy Campylobacter, a także Salmonella sp. i inne.

Niedokrwistość, biegunki ze śluzem, niedobór masy ciała, nietolerancja pokarmowa - nasuwają podejrzenie celiakii. Jest to choroba spowodowana nietolerancją glutenu. W celu jej rozpoznania należy oznaczyć specyficzne przeciwciała we krwi dziecka (anty-EmA i anty-TG), a także niestety wykonać gastroduodendoskopię z pobraniem wycinków błony śluzowej dwunastnicy do badania histopatologicznego pod kątem charakterystycznego zaniku kosmków. Jest to choroba przewlekła, na całe życie, ale jej leczenie polegające jedynie na stosowaniu diety bezglutenowej daje prawie w 100% pełną remisję wszystkich objawów. Jest to rozpoznanie bardzo prawdopodobne. Choroba ta występuje bardzo często i często objawia się w ten właśnie sposób.

Potrzebna będzie głębsza diagnostyka niedoboru masy ciała i częstych kolek u dziecka, przeprowadzona najlepiej przez doświadczonego gastroenterologa dziecięcego.

Proponuję zgłosić się z wynikami do lekarza kierującego na badania. Jeśli do tej pory dziecko nie jest pod opieką poradni gastroenterologicznej, proszę zasugerować to lekarzowi rodzinnemu/pediatrze.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.