Witam!
Niestety nie napisała Pani podstawowej informacji, tj. czy objawy wystąpiły tuż po usunięciu zęba. Ma to bowiem ogromne znaczenie. Opisana przez Panią zmiana wymaga oceny dentystycznej. Proszę zatem nie zwlekać, tylko udać się do lekarza dentysty!
Witam. Zbyt mało informacji by móc postawić diagnozę, biała bolesna plamka może być aftą , jednak 2 miesiące to zbyt długo jak na aftę. Konieczna wizyta u dentysty. Pozdrawiam. Krystyna Pikała
Absolutnie podstawowe działanie w takiej sytuacji jest wykonanie zdjęcia Rtg , i działanie jest uzależnione od wyniku badania.
Jeżeli nie Pani 8 a nie była usuwana to właśnie może się pojawić i to chyba najbardziej prawdopodne
Niezbędna jest konsultacja stomatologiczna na której zostanie wykonane zdjęcie RTG panoramiczne oraz w razie potrzeby przylegające tej okolicy. Prawdopodobnie wyrzyna się 8 i stąd opisane objawy.
Nie podała Pani informacji, czy nie ma Pani ósemki, ponieważ jest usunięta czy też w ogóle jej nie było. Biała plamka może być niegroźną zmianą np. aftą, ale też może wynikać ze stanu zapalnego i być objawem wyrzynającej się ósemki. W tym celu doradzam wizytę u stomatologa, który wykona zdjęcie pantomograficzne, które zobrazuje ułożenie zęba, jeśli jest on ukryty pod dziąsłem w kości.
Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl
„Usuwanie zębów Białystok”
Zrozumiałe jest, że jesteś zaniepokojona pojawieniem się bolesnej białej plamki na dziąśle, zwłaszcza że utrzymuje się to od ponad 2 miesięcy. Oto kilka możliwych przyczyn oraz zalecenia, co możesz zrobić:
Możliwe przyczyny białej plamki na dziąśle:
Afty: Mogą to być owrzodzenia, które występują na błonie śluzowej jamy ustnej. Afty są bolesne, mogą mieć białą lub żółtą otoczkę i zazwyczaj goją się w ciągu kilku dni do tygodnia, ale niektóre mogą utrzymywać się dłużej.
Kandidiaza: Infekcja grzybicza (drożdżyca) może prowadzić do pojawienia się białych plam w jamie ustnej. Jest to częstsze u osób z osłabionym układem odpornościowym lub po antybiotykoterapii.
Niedobory witamin: Niekiedy problemy z błoną śluzową jamy ustnej mogą być związane z niedoborami witamin, szczególnie witaminy B12, kwasu foliowego czy witaminy C.
Stan zapalny: Przewlekły stan zapalny dziąseł (zapalenie dziąseł) może również powodować ból i pojawienie się zmian w jamie ustnej.
Czynniki mechaniczne: Podrażnienia spowodowane np. zgryzaniem twardych pokarmów, niewłaściwymi protezami lub nawet zgrzytaniem zębami mogą prowadzić do powstawania białych plam i bólu.
Co powinieneś zrobić:
Konsultacja z dentystą: Najważniejsze jest, aby jak najszybciej umówić się na wizytę u dentysty. Specjalista oceni stan Twoich dziąseł i błony śluzowej, a także zleci odpowiednie badania, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Unikaj podrażnień: Staraj się unikać twardych, ostrych lub bardzo gorących pokarmów, które mogą podrażniać bolesne miejsce.
Higiena jamy ustnej: Utrzymuj dobrą higienę jamy ustnej, regularnie szczotkując zęby i stosując nitkę dentystyczną. Możesz również rozważyć stosowanie płynów do płukania jamy ustnej bez alkoholu, które działają łagodząco.
Zgłoszenie innych objawów: Zwróć uwagę na wszelkie inne objawy, takie jak gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, trudności w przełykaniu lub utrata wagi, które mogą wymagać pilniejszej interwencji medycznej.
Pamiętaj, że biała plamka, która utrzymuje się przez dłuższy czas, powinna być oceniona przez specjalistę. Im szybciej uzyskasz pomoc, tym łatwiej będzie zdiagnozować problem i podjąć odpowiednie leczenie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Bolące dziąsła po podrażnieniu szczoteczką – odpowiada Lek. dent. Anita Mendrek-Białasiewicz
- Co jest powodem powstania ran po wymianie plomb? – odpowiada Lek. dent. Tomasz Herczakowski
- Smak krwi w ustach a krwawiące dziąsła – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Pojawienie się afty po znieczuleniu – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Czy w moim przypadku konieczna jest wizyta u dentysty? – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Bóle podniebienia – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Co może oznaczać to zgrubienie na dziąśle? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Leczenie kanałowe zęba a ból gardła – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Ból jamy ustnej po przeziębieniu i gorączce – odpowiada Lek. dent. Wojciech Fąferko
- Krwawiące dziąsła podczas mycia zębów – odpowiada Lek. dent. Bartłomiej Opławski
artykuły
Ropa w dziąśle - charakterystyka i rodzaje, przyczyny powstawania, objawy
Ropa w dziąśle jest dolegliwością bardzo bolesną i
Stomatolog - kim jest i czym się zajmuje?
Stomatolog to lekarz udzielający świadczeń w zakre
Jama ustna - budowa, choroby, grzybica jamy ustnej
Jama ustna stanowi pierwszy odcinek przewodu pokar