Ból głowy a nawrót depresji

Witam Jak roznicowac bol glowy w depresji od bolu glowy z innych przyczyn ? 2 lata temu mialam epizod depresyjny ale wyszlam z niego szybko. Od roku nie biore lekow. Od 2 tyg boli mnie glowa nad lukiem brwiowym, nie pomagaja na to leki. Zadne. Czy depresja wraca ? Nie mam poza tym innych symptomow depresji. Wizyte u lekarza mam dopiero za miesiac.

Szanowna Pani, rzeczywiście depresja jest chorobą mającą tendencje do nawracania i jak słusznie Pani zauważyła ból głowy jest jednym z jej somatycznych symptomów. Pisze Pani, że nie ma innych jej objawów, ale radziłabym nie czekać aż dolegliwości się nasilą, bądź pojawia nowe i jak najszybciej zgłosić się do lekarza psychiatry. Nie wiem u jakiego lekarza ma Pani wizytę, dobrze, jeśli ma się stałego, zaufanego specjalistę, który jest zaznajomiony z przebiegiem Pani wcześniejszego epizodu. Szybka interwencja może uchronić przed nawrotem depresji. Serdecznie Panią pozdrawiam.

Może to być ból głowy wtórny czyli powstały po depresji. Ból głowy wtórny do depresji najczęściej ma charakter bólu napięciowego. Jest pulsujący, najczęściej obustronny, zlokalizowany w okolicy czoła, potylicy czasem karku. Podejrzewa się, że ból napięciowy głowy ma dwojaką przyczynę. Jest nią zbyt duże napięcie mięśni czepca czyli mięśni pokrywających głowę oraz mięśni szyi i karku. Nie bez znaczenia są także zaburzenia przepływu krwi w tych mięśniach. Być może trzeba będzie wrócić do leków przeciw depresyjnych.
Pozdrawiam