Ból i krew podczas wypróżniania po porodzie

Witam! Trzy tygodnie temu urodziłam drugie dziecko i od tej pory mam problem z wypróżnianiem. Dodam, że poród odbył się siłami natury z nacięciem krocza. Szwy już nie ciągną, a miejsce zszycia jest jeszcze wyczuwalne. Pierwsze wypróżnienie po sn było w drugiej dobie, na początku było oki, a z dnia na dzień coraz trudniej, obecnie odczuwam silny ból przy wypróżnianiu, przez co wstrzymuje oddawanie stolca, gdyż bólu nie mogę wytrzymać. Dodam również, iż pojawia się krew. Proszę o pomoc i radę, jak mam sobie z tym bólem poradzić, gdyż przez to unikam wizyt w toalecie. Jak zmniejszyć ból, by bez lęku odwiedzać toaletę?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dzień dobry, wiele kobiet po porodzie ma problem z wypróżnieniem. Ma to podłoże wieloczynnikowe. Po pierwsze psychologiczne - kobiety po porodzie boją się wypróżnienia, gdyż mają poczucie, że może dojść do uszkodzenia gojącego się krocza i towarzyszącego defekacji bólu. Podświadomie wstrzymują oddawanie stolca. Perystaltyka po porodzie również jest nieco zmieniona. Przez 9 miesięcy stopniowo w jamie brzusznej zmniejsza się powierzchnia dla przewodu pokarmowego z powodu rozrastającej się macicy. Z dnia na dzień po porodzie "miejsca" robi się bardzo dużo. Perystaltyka może być leniwa/spowolniona co sprzyja zaparciom. Drugim problemem są występujące u wielu kobiet hemoroidy. Są one bolesne, mogą powodować świąd w okolicy odbytu, często krwawią podczas defekacji. Z powodu wystąpienia tych objawów u Pani zalecam konsultację u lekarza proktologa lub (w przypadku długiego czasu oczekiwania na termin) lekarza chirurga. Jest wiele maści i czopków dostępnych w aptece bez recepty (warto wybrać preparaty zawierające lidokainę, która ma działanie miejscowo znieczulające, co powinno przynieść natychmiastową ulgę). Zachęcam jednak do konsultacji specjalistycznej celem oceny skali problemu i kontroli leczenia. Dodatkowo - powinna Pani pić dużo płynów (jeśli karmi Pani piersią - około 3 l wody na dobę). Czas połogu, czyli pierwsze 6-8 tygodni po porodzie jest uznawane za czas, w którym organizm stopniowo powraca do naturalnej normy sprzed ciąży. W tym czasie powinno dojść do całkowitego wygojenia krocza, kompletnego obkurczenia macicy, powrotu rytmu wypróżnień i pojawienia się miesiączki. W celu zapobiegnięcia powikłaniom krwawiących hemoroidów (stan zapalny) powinna Pani szczególnie dbać o higienę - po każdej wizycie w toalecie dokładnie się podmywając. Pozdrawiam