Ból i krwawienie po poronieniu - czy to normalne?

28 lutego 2011 r. miałam pierwszy skan, czyli badanie usg w UK. Tego dnia miałam dowiedzieć się, w którym dokładnie jestem tygodniu ciąży i mieli mi podać datę porodu!!! Prawdopodobhie byłam już w 13-14 tygodniu - od sprawdzenia testem ciążowym!!! Ten dzień okazał się dla mnie przekleństwem. Spodziewałam się pierwszego dziecka (a mam już 36 lat). Najgorsze jest to, że nie miałam żadnych bólów, żadnych plamień, żadnych krwawień, nie odczuwałam nic negatywnego!!! a dowiedziałam się, że mój płód obumarł w 4-5 tygodniu od poczęcia - przeżyłam szok!!! Przez kilka lat staraliśmy się o dziecko i w końcu doczekałam się, ale moje szczęście nie trwało długo. Następnego dnia dostałam skierowanie do szpitala po tabletkę na wywołanie poronienia, nie mogę się z tym pogodzić, z całą pewnością jest to za szybko, wiem, na to trzeba czasu. Po 48 godzinach znowu do szpitala po następne tabletki. W czwartek 3 marca od godz. 8 rano byłam już na oddziale, o godzine 9:30 podali mi dopochwowo czy domacicznie tabletki, a następnie po 3 godzinach podali doustne i po następnych prawie 3 godzinach zaczęło się krwawienie - i wydaliłam czy też urodziłam obumarły zarodek. Po dwóch godzinach wypisali mnie do domu!!! Teraz obecnie mam krwawienia takie jak przy miesiączce, ale i też towarzyszą temu bóle podbrzusza - czy jest to normalne w tej sytuacji? Czasami ten ból dokucza mi. Proszę napisać mi, kiedy mogę starać się o następne dziecko, jaki jest najbardziej odpowiedni odstęp i jakie powinnam zrobić badania!!! Dziękuję z góry i pozdrawiam!!!

Witam serdecznie,
Krwawienie po poronieniu może utrzymywać się do około 2 tygodni. Nic Pani nie pisze o łyżeczkowaniu jamy macicy. Być może nie została ona do końca oczyszczona, stąd dolegliwości bólowe brzucha.
Gdyby się one nasilały lub wydzielina z dróg rodnych miała nieprzyjemny zapach konieczna będzie wizyta u ginekologa.
Niestety poronienia zdarzają się dość często w pierwszym trymestrze ciąży (dotyczą około 20-25% rozpoznanych ciąż). Nie ma potrzeby przeprowadzania żadnych badań. Diagnostykę rozpoczyna się dopiero po 3 następujących po sobie poronieniach.
Po poronieniu macica musi się zregenerować. O kolejną ciążę można się starać po 3 miesiącach od poronienia. Należy również pamiętać, aby na 3 miesiące przed poczęciem przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego na dobę (chroni przed wystąpieniem ciężkich wad układu nerwowego u płodu).
Pozdrawiam