Czy mogę zwlekać z podaniem immunoglobuliny po poronieniu?

Witam,
3 tygodnie temu poroniłam, byłam w 10 tygodniu ciąży, na pierwszej kontroli byłam w 6 tygodniu ciąży i lekarz stwierdził, że wszystko w porządku, następną wizytę miałam za 3 tygodnie i lekarz stwierdził, że płód się nie rozwija i że muszę poczekać na poronienie samoistne.
Niestety nie jestem w Polsce, a tu w Norwegii system zdrowia jest zupełnie inny. Po tygodniu faktycznie dostałam bardzo obfite krwawienie i myślałam, że poroniłam, następnego dnia miałam skierowanie do szpitala, tam stwierdzili, że jednak nie wszystko wyszło, ale że mam czekać, bo wszystko samo się oczyści.
Pytałam o szczepionkę na przeciwciała, bo mam grupę krwi 0-, a mój mąż b+, powiedzieli, że nie jest mi to do niczego potrzebne, bo nie wiadomo, jaką grupę krwi miał płód. Pytałam też o badanie kontrolne po poronieniu, stwierdzili, że nie trzeba już przychodzić na kontrolę.
Czy mogę dostać tę szczepionkę po przylocie do Polski? Chcielibyśmy znów starać się o dzidziusia. Jakie badania powinnam zrobić?

Dzień dobry!
Podanie immunoglobuliny powinno nastąpić w ciągu 72 godzin od poronienia. Potem nie ma już sensu. Jeśli płód był Rh dodatni, to po tym czasie prawdopodobnie pojawiły się przeciwciała. Przy kolejnej ciąży, gdy dziecko będzie także Rh dodatnie, pojawi się konflikt pępowinowy.
Z poważaniem