Ból klatki piersiowej - co to może być?

Witam, mam 21 lat. Od jakiś 2 miesięcy dokucza mi ból pod lewa piersią, czasami boli mnie cała pierś. Zaczęło się od kłuć. Jakby ktoś szpilką nakłuwał. Teraz doszło nawet pieczenie. Zdarza się też, że kłuje pod prawa piersią, ale rzadko. Kiedy boli, mam duszności. Dodam, że boli mnie cały kręgosłup, trudności mam ze schylaniem, boli też w łopatkach, ponoć jedna jest bardziej wystająca. Miałam robione badanie krwi, RTG klatki piersiowej, USG serca, EKG, USG jamy brzusznej. I niby wszystko w porządku. Palę papierosy, nie piję ani kawy, ani alkoholu. Wcześniej mi się to nie zdarzyło. Nie chorowałam wcześniej na nic. U lekarza rodzinnego nie mogę szukać pomocy... on uważa, że jestem zdrowa. A ja się ciągle źle czuję, ból czasami jest nie do wytrzymania. Zauważyłam, że czuję ból mięsni wewnątrz klatki piersiowej podczas wstawania z fotela... niesamowity, przeszywający ból... Tak samo jest, jak leżę na brzuchu... boli mnie wtedy głowa i cała klatka piersiowa.

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

W związku z tym, że badania serca i płuc wykluczyły ich patologię, należy szukać dalej przyczyny tych dolegliwości. Nie można tego bagatelizować, choć zapewne nie jest to sprawa zagrażająca Pani życiu.

Objawy, które Pani opisuje mogą być związane z chorobą dotyczącą ścian klatki piersiowej. W związku z tym, że ból dotyczy jednej strony klatki piersiowej, jest tak jakby opasujący, aż do kręgosłupa, należy się zastanowić nad pochodzeniem neuropatycznym bólu. Proponowałabym wykonanie zdjęcia rentgenowskiego kręgosłupa piersiowego, w celu wykluczenia zmian zwyrodnieniowych tego odcinka i krążków międzykręgowych, co powodowałoby ucisk na korzenie nerwowe.

Inną możliwością jest półpasiec, przebiegający bez zmian skórnych, nie da się niestety postawić pewnego rozpoznania bez specjalistycznej diagnostyki, w tym płynu mózgowo-rdzeniowego. To jest ostateczność i zanim skieruje się Pani do neurologa należy wykluczyć inne przyczyny.

Warto zgłosić się do ginekologa (lepiej) lub chirurga w celu zbadania piersi. Oczywiście przyczyny mogą być różne - jednak te wypisane są najbardziej prawdopodobne według mnie.

Proszę zgłosić się powtórnie do lekarza rodzinnego/internisty, przedstawić mu powtórnie swój problem, wskazując, że Pani naprawdę cierpi z tego powodu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.