Ból kręgosłupa: czy lekarz dobrze zinterpretował wyniki?

Od roku boli mnie kręgosłup w okolicy lędzwiowej. Miałem robiony rezonans, ale lekarz powiedział, że nic takiego się nie dzieje. Dziwi mnie to, bo pan od rezonansu powiedział, że ma prawo boleć, bo jest jakaś narośl, czy coś. Nie do końca go zrozumiałem. Jak siedzę i wstaję, to ból jest tak silny, że aż mnie skręca i po chwili przechodzi. Sztywnieje mi noga i od niedawna odczuwam dziwny ból w dolnej części brzucha. Nieraz jest mi niedobrze. Mam wysoki cholesterol i nadwagę niedużą, ale może to ma na to wpływ? Nie wiem, czy iść do innego lekarza? Aha, nie raz boli mnie tak jakby odbyt i w nocy cierpną ręce.  Proszę o pomoc.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

"Pan od rezonansu" zapewne był technikiem i choć na pewno w zwiazku z ilością wykonywanych badań ma już pewne doświadczenie, to jednak lekarz jest powołany do oceny i interpretacji wyników badań. Z drugiej jednak strony, jesli lekarz, który nie stwierdził nieprawidłowości nie był nurochiirurgiem, neurologiem, ani radiologiem, a szczególnie jesli nie widział dokumentacji zdjęciowej na kliszy bądź płycie DVD, to w świetle opisywanych dolegliwości sugerujacych pochodzenie, wynikajace z patologii kregosłupa oraz sugestie "pana od rezonansu", wskazana jest weryfikacja opinii podczas konsultacji neurochirurgicznej.
Kolejnym czynnikiem zwiekszajacym prawdopodobeństwo choroby kregosłupa w zwiazku z jego nadmiernym obciażeniem jest wspomniana nadwaga.
Pamietac trzeba, iż nie wszystkie objawy muszą, chociaż mogą wynikać z jedej przyczyny, szczególnie mam na myśli dolegliwosci brzuszne. Być może wskazana okaże się diagnostyka ich odrębnej etiologii.
Pozdrawiam