Ból kręgosłupa, podejrzenie dyskopatii a wynik tomografii komputerowej

Witam, mam 26 lat, 171cm wzrostu i waga 60kg, Od ok 2 mc boli mnie kręgosłup, zrobiłam rtg i udałam się do neurologa który podejrzewa dyskopatię ale dał jeszcze skierowanie na tomografię oto opis; Na poziomie L5-S1 widoczne tylne uwypuklenie krążka międzykręgowego na ok 5mm z modulacją worka oponowego. Widoczne spłycenie lordozy lędźwiowej. Co to znaczy? do lekarza mam za mc, Dodam że zaczęło boleć ok 3 tyg po moim wypadku samochodowym i nie wiem czy to ma coś wspólnego.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Modelowanie worka oponowego przez nieprawidłowo ustawiony krążek miedzykręgowy może powodować drażnienie gałązek nerwów rdzeniowych co przekłada się na dolegliwości bólowe kręgosłupa mogące promieniować do kończyn dolnych. Objawy mogą byc także bardziej dyskretne - jak np. osłabienie siły mięśniowej w kończynach dolnych.
Spłycona lordoza może być spowodowana wieloma czynnikami - m. in. nieprawidłową postawą, pozycją siedzącą przez wiele godzin na co dzień, ale także wypadkiem samochodowym (tu wszystko zależy jaki był mechanizm wypadku - ciężko orzec na ile sam wypadek mógł doprowadzić do spłycenia lordozy - trzeba by mieć porównawcze badanie sprzed wypadku).
Prawdopodobnie po badaniu neurologicznym dostanie Pani skierowanie na rehabilitację w celu zapobieżeniu progresji zmian i zniwelowaniu dolegliwości bólowych.