Ból lewego boku pleców w 17. tygodniu ciąży

Witam, kończę 17 tyd ciąży. Dzisiaj obudziłam się i wstając do toalety odczułam ogromny ból lewego boku pleców, który po około 10 min ustał. Co to mogło być i jaka była przyczyna? W poniedziałek miałam wizytę u ginekologa, bez usg (mam mieć dopiero po 21 tyg), wszystko w porządku, lekarz powiedział, że gdyby się coś działo to szpital. Dodam, że w 10 tyg leżałam w szpitalu z rozpoznaniem zagrażającej ciąży. Wieczorem czułam kłucie w macicy i byłam osłabiona.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, objaw jest niespecyficzny, a w ciąży zmieniają się stosunki anatomiczne. Jeśli dolegliwości nawrócą koniecznie proszę się skonsultować z lekarzem.

Być może powstały ból miał związek z tym, że w okresie ciąży zmienia się ciało kobiety, a co za tym idzie biomechanika kręgosłupa - przesuwa się środek ciężkości ciała, a nasz kręgosłup bardziej dotkliwie odbiera wykonywane ruchy. Może w trakcie wstawania za bardzo się Pani zerwała lub mechanizm skrętny spowodował ten ból. To oczywiście przypuszczenia, które mogą mieć związek z zmianami w organizmie ciężarnej kobiety. Nie mniej jednak proszę nie bagatelizować takich sygnałów, gdyż mogą dotyczyć czegoś poważniejszego niż tylko nasilonych dolegliwości bólowych kręgosłupa. Można pomyśleć o kinesio tapingu - plastrach wspomagających pracę kręgosłupa (bezpiecznych dla kobiet ciężarnych).