Ból promieniujący w szyi po wypadku samochodowym
Witam, w marcu tego roku miałam wypadek samochodowy, nosiłam kołnierz ortopedyczny, przeszłam rehabilitację. Po około miesiącu od zakończenia leczenia zaczęłam odczuwać silne promieniujące bóle w szyi, które promieniowały do ramienia i do prawej dłoni. Odczuwałam mrowienie i ból, po kilku minutach przechodziło, ale zaczęło się to często powtarzać. Zrobiłam rezonans i otrzymałam taki opis: "Zniesienie fizjologicznej lordozy. Na poziomie c5 i c6 uwypuklenie pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego z modelowaniem worka oponowego. Wymiar kanału kręgowego zmniejszony na poziomie c3-c4 do 12 mm, na poziomie c4-c5 do 11 mm, na poziomie c5-c6 i c6-c7 do 10 mm." Proszę o wyjaśnienie, co to oznacza i co dalej z tym zrobić? Pozdrawiam Bernadeta

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Zdrowa żywność
Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.
Witam! Opis wskazuje na to, iż w wyniku wypadku doszło do przepukliny pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego powodujące zwężenie kanału kręgowego z uciskiem worka oponowego i biegnących tą drogą nerwów wywołując opisane przez Panią objawy. Leczeniem w takiej sytuacji jest najczęściej operacja - kwalifikacja do zabiegu nastąpić musi po konsultacji neurochirurga, który przeprowadzi wywiad i badanie przedmiotowe oraz obejrzy skany (obrazy) z wykonanego rezonansu z określeniem dokładnego układu zmian i końcową oceną możliwości operacyjnych. Jeśli tylko specjalista uzna leczenie operacyjne za wskazane warto się na nie zdecydować, gdyż jest to jedyne leczenie przyczynowe dające szansę wyleczenia - zlikwidowania ucisku. Długotrwały ucisk nerwów doprowadzić może do początkowo nasilenia dolegliwości, a następnie zaburzeń czucia, jak również zaburzeń ruchowych z paraliżem włącznie. Pozdrawiam