Ból w okolicy pachwiny w 25 tygodniu ciąży

Witam, Jestem w 25 tygodniu ciazy. Od jakiegos czasu czuje ostry ból w okolicy lewej pachwiny. Po konsultacji z ginekologiem a następnie z chirurgiem dowiedziałam się, ze jest to początek przepukliny, jednakże nie mam jeszcze zgrubienia. Lekarz kazał mi się oszczędzać i wypatrywać jakiś zgrubień. Co w moim przypadku bardzo istotne jest to że pare lat temu mialam wycinana przepukline w tym miejscu. Jesli pojawia sie zgrubienia mam jechac na ostry dyzur. Czy jest to cos groznego ?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, istnieje u Pani ryzyko nawrotu przepukliny, zwłaszcza, że podczas ciąży zwiększa się ciśnienie w jamie brzusznej. Należy przede wszystkim dostosować się do zaleceń i prowadzić oszczędzający tryb życia, unikać dźwigania i wysiłku wymagającego napinania mięśni brzucha. Pojawienie się zgrubienia nie będzie w Pani przypadku od razu wymagało przyjazdu do szpitala, jednak okresowo powinna Pani zgłaszać się również do chirurga na kontrole. Pilnej konsultacji może natomiast wymagać nagłe pojawienie się guza >1cm, silny ból, zaczerwienienie skóry nad guzem, czy dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (m.in. zatrzymanie perystaltyki objawiające się "zatrzymaniem wiatrów" i nagłym brakiem wypróżnień).