Clindamycin a ból zęba

Witam, w grudniu zeszłego roku stomatolog przepisał mi antybiotyk - Clindamycin MIP 600mg. Antybiotyk złagodził stan zapalny, mogłem spokojnie usunąć zęba. Od paru dni boli mnie inny otwarty ząb - znów dostałem antybiotyk Clindamycin, mam zgłosić się za ok.10 dni na usunięcie zęba. I tu moje pytanie. Czy można przyjąć ten sam antybiotyk, w tym przypadku Clindamycin, w takim okresie ok 5 miesięcy? Czy nie jest to za krótka przerwa między kolejnymi dawkami? Clindamycin to dosyć silny lek i mam obawy, czy do mojego organizmu nie dostała się teraz za duża dawka leku. I chciałbym jeszcze zapytać czy istnieje może jakiś zamiennik tego preparatu? Cena Clindamycinu jest dosyć wysoka, a ponadto nie wiem czy za jakiś czas znów nie będę musiał sięgnąć po tego typu lek więc dobrze byłoby znać jakąś alternatywę... Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam serdecznie.

Jeżeli są wskazania to można, a nawet należy przyjmować znacznie większe dawki antybiotyku, który został zaordynowany przez lekarza. Pytanie tylko co się dzieje w jamie ustnej Pacjenta, że w tak krótkim czasie wymaga On tak radykalnego postępowania i co można i należy zrobić żeby temu przeciwdziałać?

Witam serdecznie,
Jak najbardziej można przyjąć ten sam antybiotyk w okresie 5 miesięcy, jeśli istnieje taka potrzeba. Czy obecny ząb, który jest do usunięcia, nie nadawał się do leczenia podczas wcześniejszej wizyty, sprzed 5 miesięcy? Warto doprowadzać leczenie do końca i zgłaszać się na kolejne wizyty, aby uniknąć bólu i sytuacji, w których konieczne jest zwalczanie stanów zapalnych antybiotykoterapią, czy usunięcie zęba/ów.