Bóle nóżek u dziecka

Moja córeczka ma 2 latka i 10 miesięcy, od dłuższego czasu (kilku miesięcy) skarży się na bóle nóżek i brzuszka. Po krótkim spacerze nie chcę chodzić, odpoczywa. Jest wyraźnie zmęczona. Od dwóch miesięcy ciągle choruje, infekcja za infekcją. Zaczęło się od wirusowego zapalenie jamy ustnej z wysoką gorączką przez siedem dni. Skarżyła się wtedy również na bóle nóżek i rączek, potem dwa razy infekcja z biegunkami i dwa razy infekcja górnych dróg oddechowych. Obecnie ma kaszel, zanik głosu i zatkany nosek. Przyjmuje flixotide, singulair sinecod i nasivin do noska. Dodatkowo bardzo powoli schodzą jej siniaki, które nabija szybko i często. Wyniki zleconych przez lekarza badań są następujące: Morfologia: leukocyty 6,7 tys/ul erytrocyty 4,2 mln/ul hemoglobina 11,7 g/dl hematokryt 33 % MCV 77 fl, MCH 28 pg, MCHC 35,8 g/dl, płytki krwi 396 tys/ul limfocyty 41% inne (eco, bazo mono) 12% neutrofile 47%, limfocyty 2,7 tys/ul, inne (eco,bazo,mono) 0,8 tys/ul, neutrofile 3,2 tys/ul, RDW-CV 14 % PDW 9 fl, MPV 8,22 fl, P-LCR 13% Rozmaz krwi gran segmentowane 46 %, gran. kwasochłonne 1%, limfocyty 52%, monocyty 1% OB 19 mm/h glukoza 89 mg/dl żelazo 59 ug/dl CRP

KOBIETA, 3 LAT ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam! No te wyniki w zasadzie nie są niepokojące i nie wskazują na żadną chorobę. Wszystkie parametry są mniej więcej w granicach normy. Wszystko jeszcze zależy czy badając dziecko pediatra zauważył jakieś nieprawidłowości, ale jeśli nie to pewnie to zmęczenie, bóle nóżek mogą być spowodowane właśnie przez te częste infekcje. Z kolei jeśli dziecko ma teraz większy kontakt z innymi dziećmi (czy to w żłobku czy to w przedszkolu, czy może rodzeństwo częściej ostatnio choruje) to takie nawracające infekcje są niestety normalne w jej wieku. Nie mam możliwości zbadania dziecka, ani uzyskania większej ilości informacji na jego temat, dlatego nie mogę się jednoznacznie wypowiedzieć czy konieczna jest dalsza diagnostyka. Musi o tym zadecydować pediatra. Natomiast tak jak mówię z badań nie wynika nic specjalnie niepokojącego. Można spróbować wzmocnić dziecko preparatami witaminowymi dla dzieci, być może to jakoś pomoże, a o ewentualnym dalszym postępowaniu musi zadecydować pediatra. Pozdrawiam!