Bóle po ekstrakcji ósemki w ciąży

ile utrzymuje sie ból po wyrwaniu 8-semki dolnej. miałam ja wyrwaną w piatek a dzis jest wtorek. sama okolica wyrwania nie boli tylko gdy dotykam. ogólnie boli skron ucho i kosc szczeki pod uchem. najgorzej jest w przypadku skroni bo uczucie jest jak ktos by mi wiercił dziure w głowie jedyną ulge przynosi załozenie szyny relaksacyjnej. lekarze nie wiedza co to jest dlatego miałam wyrwaną 8-semke kazdy wysyłą mnie od jednego do drugiego. nawet tabletek nie moge wziąsc bo niestety w ciązy jestem
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Trudno coś powiedzieć , skromne dane i nie widzę miejsca po usunięciu , może to być tak zwany suchy zębodół , ale nie pasuję tutaj ulga po założeniu szyny , być może jeśli zabieg trwał długo i był traumatyczny mogą to być dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego.
Jeżeli to pierwrsze to konieczny jest antybiotyk i ponowne wyczyszczenie zębodołu ( w ciąży mogą być antybiotyki z grupy penicylin o ile powyżej 3 miesiąca) , jeżeli to drugie to powinno po czasie minąć.

0

Białystok chirurgia stomatologiczna



„Białystok chirurgia stomatologiczna”



Ból po wyrwaniu dolnej ósemki (szczególnie tej zatrzymanej) może być dość intensywny i utrzymywać się przez kilka dni, ale stopniowo powinien ustępować. Twoje objawy, takie jak ból w okolicach skroni, ucha i kości szczęki, mogą mieć kilka przyczyn, które są częste po usunięciu zęba, zwłaszcza w ciąży, kiedy zmiany hormonalne mogą wpłynąć na gojenie się tkanek.

Przyczyny bólu po usunięciu ósemki:



Stan zapalny wokół rany:

Ból w miejscu wyrwania może utrzymywać się przez kilka dni, zwłaszcza jeśli usunięcie zęba było trudne i wiązało się z nacięciem dziąsła. Obrzęk, ból przy dotykaniu oraz uczucie "ciągnięcia" w okolicach wyrwanego zęba są normalnymi objawami gojenia.



Napięcie mięśniowe:

W wyniku samego zabiegu, napięcia w mięśniach żwaczy oraz w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych mogą prowadzić do bólu w skroni, uchu i szczęce. Szczególnie przy zgryzie w nocy i podczas napięcia mięśniowego może dochodzić do zaostrzenia tych dolegliwości.



Ból promieniujący:

Ponieważ korzenie dolnych ósemek są blisko nerwów, ból może promieniować do innych części głowy, w tym skroni i ucha. Może to być wynikiem podrażnienia nerwu podczas samego zabiegu lub w wyniku napięcia w obrębie mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych.



Czas trwania bólu:



Pierwsze dni po zabiegu: Ból i dyskomfort w obrębie wyrwanego zęba oraz okolic może być intensywny, szczególnie jeśli usunięcie zęba było trudne. W ciągu pierwszych 3-4 dni ból powinien stopniowo słabnąć.

Po tygodniu: W większości przypadków ból powinien ustąpić lub stać się znacznie mniej intensywny. Jeśli ból w okolicach skroni, ucha i żuchwy jest nasilony, warto rozważyć dalsze leczenie.



Co możesz zrobić, aby złagodzić ból?



Szyna relaksacyjna:

To świetna metoda, aby zmniejszyć napięcie mięśniowe, zwłaszcza jeśli ból jest związany z nadmiernym napięciem mięśni twarzy i żuchwy. Kontynuuj stosowanie szyny, która pomaga w rozluźnieniu mięśni.



Ciepłe okłady:

Stosowanie ciepłych okładów w okolicach szczęki i skroni może pomóc rozluźnić mięśnie i zmniejszyć ból.



Odpoczynek i unikanie stresu:

Zrelaksowanie się i unikanie zgrzytania zębami (które może nasilać napięcie w mięśniach) pomoże złagodzić ból.



Ziołowe płukanki:

Płukanki z rumianku lub szałwii mogą pomóc w łagodzeniu stanu zapalnego i podrażnienia w okolicy rany, co może zmniejszyć ból.



Konsultacja z lekarzem:

Jeśli ból w okolicach skroni i ucha utrzymuje się i nie ustępuje po kilku dniach, warto skonsultować się z lekarzem lub stomatologiem, aby sprawdzić, czy nie występują inne komplikacje, takie jak stan zapalny stawu skroniowo-żuchwowego lub inne problemy z mięśniami.



Czy jest powód do niepokoju?



Jeśli ból nie ustępuje, nasila się, lub pojawiają się inne objawy, takie jak ropny wyciek, gorączka lub silny obrzęk, warto natychmiast skontaktować się z lekarzem. Również w przypadku ciąży należy zawsze skonsultować z lekarzem stosowanie jakichkolwiek leków, w tym przeciwbólowych.

Podsumowanie:



Ból i dyskomfort po wyrwaniu ósemki, zwłaszcza w ciąży, mogą być wynikiem naturalnych procesów gojenia oraz napięcia mięśniowego. Zastosowanie szyny relaksacyjnej, ciepłych okładów i odpoczynku może pomóc złagodzić ból. Jeśli objawy nie ustępują lub się nasilają, warto skonsultować się z lekarzem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty