Bóle po lewej stronie pod żebrami i wynik gastroskopii

Witam. Zgłosiłam się do gastrologa z bólami po lewej stronie pod żebrami - piekący ból, który pojawiał się od 6 miesięcy po jedzeniu. Od 2 tyg. jest to ból ciągły. Gasroskopia wykazała: "Wpust średniego stopnia przepuklina rozworu przełykowego." Fot.: http://imageshack.com/a/img538/6872/lcxXBR.jpg Co oznacza to "średniego stopnia" Czy mam się obawiać? Głownym zaleceniem było - jeść mniej, a częsciej. Czy to wystarczy? Czy może to prowadzić do zmian nowotworowych w przełyku? Pozdrawiam!

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, określenie takie jest raczej stosowane żeby określić mniej więcej stopień zaawansowania choroby. Sama przepuklina rozworu nie predysponuje do choroby nowotworowej, jednakże prowadzi do choroby refluksowej, która już może z kolei prowadzić np do tzw przełyku Barreta a ten stan z kolei do raka przełyku. Prosze sie jednak nie martwić w tym momencie i stosować sie do zaleceń lekarskich. Prosze wykonywać takze badania kontrolne (gastroskopia). Pozdrawiam