Brak miesiączki a zaburzenia hormonalne i niedoczynność tarczycy

Dzień dobry! Mam 43 lata i dwoje dzieci w wieku szkolnym. Ostatnio współżyłam w styczniu 2012 r., wkrótce potem rozstałam się z narzeczonym. Miesiączkę dostałam 2 dni po spodziewanym terminie (03.02.2012). Od tej pory miesiączki (5 kolejnych) miałam regularnie co mniej więcej 30-31 dni. W tym miesiącu spodziewana miesiączka powinna być około 2-3.07.2012 r. Do tej pory nie mam (3 tygodnie). Od kilku dni mam jednak objawy jak przed miesiączką (bóle piersi, ból w podbrzuszu w okolicy jajnika). Piersi mi się nie powiększyły. Brzuch również nie, nawet spadł (walczę z nadwagą, mam problemy hormonalne od dzieciństwa, miałam również problemy z tarczycą, ostatnie wyniki badań - ze stycznia - wykazały lekką niedoczynność). Ostatnie tygodnie były dla mnie stresujące, nerwowe i pracowite (sezon urlopowy, więc pracowałam również za kolegę, tj. od rana do wieczora po około 10 godzin dziennie). Do tego te upały. Teraz mam lekką infekcję (katar, stan podgorączkowy). Proszę o sugestię, co robić i co mogą oznaczać ww. objawy. Czekam z niecierpliwością.

Witam serdecznie! W opisanej sytuacji ciąża jest niezwykle mało prawdopodobna. Najbardziej prawdopodobną przyczyną wydłużenia cyklu wydają się być zaburzenia hormonalne. Bez badania ginekologicznego trudno ustalić właściwą przyczynę dolegliwości. Zarówno natłok obowiązków z towarzyszącą infekcją jak i wspomniana niedoczynność tarczycy mogą powodować podobne opóźnienia krwawienia. Jednorazowe wydłużenie cyklu nie jest niczym niepokojącym. Jeżeli jednak krwawienie nie pojawi się w trakcie kolejnego tygodnia wskazana będzie wizyta u ginekologa, który przeprowadzi pełne badanie. Pozdrawiam