Dlaczego nie mam miesiączki, pomimo że test ciążowy jest negatwy?

Witam, mam pytanie. Moje cykle trwają 30 dni. Ostatnią miesiączkę miałam 9 lutego, czyli teraz powinna być 11 marca, lecz się nie pojawiła. Kochałam się z mężem dzień przed spodziewaną miesiączką. Jednak robiłam test ciążowy 13 marca i według testu nie jestem w ciąży. Do tej pory nie dostałam miesiączki. Co jest tego przyczyną? Czy powinnam udać się do lekarza? Cały czas bolą mnie piersi.

Witam!

Istnieje wiele czynników mogących powodować opóźnienie miesiączki. Należą do nich między innymi stres, przeziębienie, gorączka, odchudzainie, podróże. Jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna przesunięcia krwawienia. Ból piersi może poprzedzać miesiączkę.

Jednak podobne czynniki mogą opóźnić również owulację, więc istnieje niewielkie ryzyko, że podczas ostatniego współżycia doszło do zapłodnienia. Dlatego jeżeli miesiączka nadal będzie się spóźniać, należy wykonać test ciążowy 14 dni po stosunku. Do badania najlepiej uzyć porannego moczu, w którym stężenie oznaczanego hormonu jest największe.

Wydłużenie cykli menstruacyjnych może być spowodowane niewydolnością ciałka żółtego lub cyklami bezowulacyjnymi. Jeśli krwawienie nie wystąpi, a test ciążowy wypadnie negatywnie, lub jeżeli kolejne cykle będą się wydłużać, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.