Brak miesiączki po porodzie

Mam 2 dzieci. Obydwie ciąże przeszłam z poważnymi komplikacjami. Stąd nie chcę już więcej dzieci. Panicznie boję się zajścia w ciążę. Po ostatnim porodzie nie współżyłam, gdyż czekam na założenie wkładki i... nie mogę się doczekać, bo nie mam miesiączki. Zaczęłam myśleć, że jestem w ciąży, bo mam wszystkie objawy (czuję zapachy, jest mi gorąco, niedobrze itd.). Tyle, że nie współżyłam. Dochodziło między nami do pieszczot i zaczęłam myśleć, że może mój mąż miał na palcach płyn preejaklulacyjny (bo ejakulacyiny na pewno nie) i wprowadził mi go do pochwy. To jedyna możliwość. Czy w taki sposób można zajść w ciążę? A jeżeli w ciąży nie jestem, to czy stres może u mnie wywołać aż tak silne objawy?

Witam!

Czas pojawienia się pierwszej miesiaczki po porodzie zależy przede wszystkim od karmienia piersią. Jeżeli w ogóle nie karmi Pani piersią, okres powinien wystąpić po 6-8 tygodniach.

Przy karmieniu piersią w organizmie występuje wysokie stężenie prolaktyny, które może opóźnić pojawienie się miesiączki nawet o kilka miesięcy.

Jeżeli karmi Pani piersią, możliwa jest jeszcze jedna forma antykoncepcji - jednoskładnikowa antykoncepcja hormonalna. Występuje w formie tabletek lub zastrzyków. Zawiera wyłącznie progesteron, który można stosować w trakcie karmienia piersią - jest bezpieczny dla dziecka. Tabletki trzeba wówczas przyjmować bardzo regularnie (właściwie co do godziny). Zastrzyki natomiast stosuje się raz na 3 miesiące. Jedynym mankamentem jest to, że po ich odstawieniu brak miesiączek (a co za tym idzie płodności) może trwać nawet przez rok.

Ponieważ nie współżyła Pani z mężem, ciążę można raczej wykluczyć. W preejakulacie rzeczywiście czasami pojawiają się pojedyncze plemniki. Jednak są one wówczas przeważnie mało ruchliwe lub martwe.