Brak orzeczenia o chorobie zawodowej u 58-latki

Otrzymałam decyzję Orzecznika MP o nieuznaniu choroby zawodowej ZCN (32 lata pracy w księgowości ,ostatnie 20 przy komputerze) z powodu leczenia niedoczynności tarczycy(strumektomia 2001r- od operacji 75 Euthyrox-wyniki badań cały czas w normie).Endokrynolog uważa,że przyczyną ZCN nie jest tarczyca ,lecz zmiany zwyrodnieniowe związane z pracą zawodową.Który lekarz ma rację?Czy zawsze choroba tarczycy ,mimo prawidłowego leczenia przesądza o pozazawodowej etiologii ZCN?

Witam.
Przyczyny ZCN mogą być różne (cukrzyca, nadwaga, otyłość, zaburzenia hormonalne, starszy wiek, urazy, choroby reumatologiczne, miejscowe zmiany zwyrodnieniowe, guzy itd).
Natomiast praca przy komputerze nie jest ani czynnikiem ryzyka, ani przyczyną ZCN.
ZCN jest najczęstszą mononeuropatią zarówno pochodzenia poza- jak i zawodowego.

Specjalista endokrynolog nie jest kompetentnym do orzekania o chorobie zawodowej lub jej braku. Jego opinia może służyć jedynie jako konsultacja, z którą specjalista medycyny pracy może się zgodzić, bądź nie.