Dzień dobry,
Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności może orzec inaczej niż organ I instancji, a więc zespół na szczeblu powiatowym. Jednocześnie gdyby decyzja była dla Pani drugi raz niekorzystna, może się Pani odwołać do sądu i poprosić o opinię biegłego specjalisty odpowiedniej specjalności – w przypadku astmy będzie to opinia biegłego pulmonologa.
Proszę pamiętać, że dla zespołu orzeczników kluczową informacją nie jest to, jakie Pani przyjmuje leki, czy nawet z jakimi chorobami się Pani zmaga – ale jak Pani stan zdrowia wpływa na możliwość normalnego funkcjonowania zawodowego i społecznego. Tym samym ważne jest, by dokumentacja medyczna, którą Pani dołącza do postępowania, zawierała informacje o Pani kłopotach w codziennym życiu np. o tym, że reaguje Pani na występujące zapachy, że nie może Pani dźwigać, duszności uniemożliwiają swobodne poruszanie się, a stres powoduje wymioty. Samo stwierdzenie przez pulmonologa astmy będzie niewystarczające do orzeczenia niepełnosprawności, bowiem większość chorych, przy dobrze prowadzonej terapii, jest w stanie pełnić role społeczne i funkcjonować w rodzinie czy sferze zawodowej.
Ten artykuł szeroko opisuje kwestię orzekania o niepełnosprawności: https://portal.abczdrowie.pl/stopnie-niepelnosprawnosci-kto-orzeka-znaczny-umiarkowany-lekki-symbole.
W naszym portalu kwestia orzeczenia o niepełnosprawności przewijała się w pytaniach zadawanych przez innych, zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/orzeczenie-o-niepelnosprawnosci-a-zespol-szyjno-czaszkowy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-z-powodu-depresji-psychogennej-dlugotrwalej-i-zaburzen-adaptacyjnych-mozna-otrzymac-umiarkowany-stopien-niepelnosprawnosci.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy mogę starać się o rentę przy tej chorobie kręgosłupa? – odpowiada Mgr Arkadiusz Ciołkowski
- Komisja lekarska przy astmie oskrzelowej dziecka – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Czy zespół Aspergera jest kategorią niepełnosprawności? – odpowiada Mgr Bartosz Neska
- Zimne poty, drżenie rąk, nadpobudliwość i problemy z ciśnieniem u dziecka – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Zespół Sjorgena, zapalenie naczyń, zapaleniu nerwu trójdzielnego i stan po zawale serca a orzeczenie o niepełnosprawności – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Czy łuszczyca kwalifikuje do orzeczenia o niepełnosprawności? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy choroba genetyczną nie kwalifikuje się z góry do orzeczenia? – odpowiada Lek. Bartłomiej Grochot
- Czy są możliwe zaburzenia mowy mimo braku problemów z myśleniem? – odpowiada Mgr Anna Szyda
- Czy mam szanse na orzeczenie grupy? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Zaświadczenie wykazujące przeciwwskazania do nocnych zmian pracy – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska