Czy mam szansę na takie orzeczenie?

Chciałam się dowiedzieć czy mam szansę dostać orzeczenie o niepełnosprawności na Astmę Oskrzelową , z Wojewódzkiego Orzekania do spraw o niepełnosprawności ? Ponieważ w powiatowym nic mi nie przyznali . Jestem osobą bezrobotną gdyż nie mogę znaleźć pracy przez Astmę Oskrzelową każdy nawet najmniejszy wysiłek fizyczny doprowadza mnie do duszności podniesienie nawet czegoś ok. 3 kg powoduje duszność ataki mam często jako odpowiedź właśnie na wysiłek bądź intensywne zapachy , dym , perfumy , kurz nie mogę też smażyć ponieważ dostaję ataku astmy , ze nie mogę złapać tchu i muszę przebywać na dworze nawet moj lekarzmi zakazał . Biorę takie leki jak Asaris 500 dysk , Ventolin dysk 200 przy atakach oraz mam brać 4 razy na dobę oraz Milukante 10 mg . Mam również Alergiczny nieżyt nosa i biorę Clatrę 20 mg i Pronosal 50 mg w aerozolu . Ostatnio miałam wykonywaną gastroskopię z wycinkiem i mam przewlekłe zapalenie blony śluzowej żołądka antrum i Helictobacter pylori mam bardzo duzo leków i antybiotyk Tetracyklinum TZF 250 mg , Metronidazol Polpharma 500 mg , Helicid 20 mg oraz Ulcamed 120 mg leki są nawet 4 razy dziennie . Czy mam szansę dostać przy odwołaniu to orzeczenie od Wojewódzkiego Zespołu ds. o Niepełnosprawności . Jestem bezrobotna ponieważ z moimi objawami , cieżko znaleźć sobie cokolwiek i chciałam mieć to orzeczenie moze bym miała odpowiednią pracę , i jakąś pomoc społeczną . Dodam ,że jestem uzależniona od innych osób , ponieważ mam duszności jak nawet podniose cieższą rzecz co waży nawet ok. 3 kg oraz czynności takie jak smażenie czy coś związane z intensywnym zapachem , dymem itp. wysiłkiem od razu bym musiała uciekać z inhalatorem na świeże powietrze z powodu duzych duszności , zawrotów głowy od duszności nie mogę rozstać się z inhalatorem do tego mam wymioty czasami też czasami tak mam przy emocjach silniejszych . Chodziłam do Szkoły policealnej o kierunku rachunkowość . Czy powinnam dostać orzeczenie gdy się odwołam , ku mojemu zdziwieniu nic nie dostałam od powiatowego orzecznictwa . Bardzo proszę o odpowiedź, nie jestem wstanie duzo rzeczy sama robić .

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności może orzec inaczej niż organ I instancji, a więc zespół na szczeblu powiatowym. Jednocześnie gdyby decyzja była dla Pani drugi raz niekorzystna, może się Pani odwołać do sądu i poprosić o opinię biegłego specjalisty odpowiedniej specjalności – w przypadku astmy będzie to opinia biegłego pulmonologa.

Proszę pamiętać, że dla zespołu orzeczników kluczową informacją nie jest to, jakie Pani przyjmuje leki, czy nawet z jakimi chorobami się Pani zmaga – ale jak Pani stan zdrowia wpływa na możliwość normalnego funkcjonowania zawodowego i społecznego. Tym samym ważne jest, by dokumentacja medyczna, którą Pani dołącza do postępowania, zawierała informacje o Pani kłopotach w codziennym życiu np. o tym, że reaguje Pani na występujące zapachy, że nie może Pani dźwigać, duszności uniemożliwiają swobodne poruszanie się, a stres powoduje wymioty. Samo stwierdzenie przez pulmonologa astmy będzie niewystarczające do orzeczenia niepełnosprawności, bowiem większość chorych, przy dobrze prowadzonej terapii, jest w stanie pełnić role społeczne i funkcjonować w rodzinie czy sferze zawodowej.

Ten artykuł szeroko opisuje kwestię orzekania o niepełnosprawności: https://portal.abczdrowie.pl/stopnie-niepelnosprawnosci-kto-orzeka-znaczny-umiarkowany-lekki-symbole.

W naszym portalu kwestia orzeczenia o niepełnosprawności przewijała się w pytaniach zadawanych przez innych, zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/orzeczenie-o-niepelnosprawnosci-a-zespol-szyjno-czaszkowy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-z-powodu-depresji-psychogennej-dlugotrwalej-i-zaburzen-adaptacyjnych-mozna-otrzymac-umiarkowany-stopien-niepelnosprawnosci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.