Brak przyjemności z seksu u 31-latki

Witam. Mój problem polega na tym, ze ochotę na seks mam, ale tak naprawdę nigdy nie czerpałam z tego przyjemności. Orgazm osiągam tylko łechtaczkowy i też nie zawsze. Z mężem żyje od 12 lat, on się bardzo stara żeby seks był namiętny , ale ja zachowuje się jak przysłowiowa "kłoda". Jestem namiętna i czerpie więcej przyjemności z seksu po wypiciu dwóch , trzech drinków , ale to nie jest sposób na dłuższą metę. nigdy nie była z tym u lekarza,.Proszę o pomoc.

Witam Panią,

Przez Pani wypowiedź przemawia spora ambiwalencja. Z jednej strony obserwuje Pani u siebie "ochotę na seks", ale z drugiej strony nie czerpie Pani z seksu satysfakcji. Czyli z Pani relacji - poziom libido jest zadowalający, ale Pani problem może dotyczyć fazy blokowania cyklu reakcji seksualnej na poziomie psychologicznym. Co prowadzi do braku odczuwania pozytywnego wzmocnienia wynikajacego z przeżycia całego cyklu reakcji seksualnej lub tylko jej części (percepowanej jako satysfakcja). Albo też z trudnościami z nadawaniem pozytywnego znaczenia reakcji seksualnej, co powoduje rozwój podniecenia na poziomie fizjologicznym, ale jednocześnie brak świadomości odczuwania podniecenia seksualnego (na poziomie psychologicznym). Większość ostatnich badań seksuologicznych wskazuje, że kobiece libido charakteryzuje się model tzw. "pożądania w odpowiedzi", czyli pożadanie seksualne pojawia się dopiero podczas stymulacji seksualnej, zapoczątkowanej przez partnera seksualnego. Trudno jest przypisać Pani objawy do tego modelu. Warto byłoby aby diagnozę postawił lekarz seksuolog i ew. zaproponował Pani odpowiednią psychoterapię lub terapię seksualną (po wykluczeniu wszystkich patologii związanych z ogólnym stanem zdrowia, które mogą rzutować na opisywane przez Panią objawy).

Pozdrawiam!