Brak wytrysku - czy to choroba?

Witam, mój chłopak ma problemy z wytryskiem. Zastanawia mnie czy to normalne. On twierdzi, że zawsze tak było, ale obawiam się, że może to wynikać z problemów zdrowotnych. Dodam, że stosunek odbywa się normalnie, nie ma problemów ze wzwodem, jednak praktycznie nigdy nie kończy się wytryskiem.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

brak wytrysku to trwałe lub okresowe opóźnianie się lub niezdolność do osiągania orgazmu w czasie normalnej aktywności seksualnej, właściwej dla wieku. Jest to bardzo rzadko spotykane zaburzenie seksualne. Z badań epidemiologicznych wynika, że dotyczy około 7 % populacji.
Wśród przyczyn można wyróżnić psychogenne:
- lęki, np. przed ciążą, partnerką, kobietami, impotencją,
- uwarunkowania masturbacyjne, np. przyzwyczajenie się do silnych bodźców dotykowych,
- zaburzone relacje partnerskie,
- brak zainteresowania osobą partnerki, pociągu seksualnego do niej,
- ukryte preferencje homoseksualne, dewiacyjne,
- rygoryzm religijny.
I organiczne:
- anatomiczne: wady wrodzone, stany pooperacyjne,
- choroby: neurologiczne, hormonalne, uszkodzenie rdzenia kręgowego,
- działanie niepożądane leków przeciwdepresyjnych, przeciwnadciśnieniowych, blokerów kanału wapniowego, diuretyków, beta-blokerów.
Tylko specjalista, po dokładnym zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta może właściwie określić przyczynę i ewentualnie następnie ustalić strategię leczniczą.
Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl