Brązowe cienie wokół oczu

Witam serdecznie. Jakie mogą być przyczyny brązowych cieni wokół oczu? Proszę o pomoc. Cienie nie są genetyczne. Anemii też nie mam. Zmęczenie, które w pierwszej kolejności mogłoby być uważane za pierwszą przyczynę cieni wokół oczu,  też na nie nie wpływu. Ogólnie się wysypiam, nie jestem zmęczona, ani podenerwowana. Dobrze się odżywiam. Jem o regularnych porach i nie czuję głodu w ciągu dnia. Co zatem może być przyczyną cieni wokół oczu, jeżeli nie powyższe przyczyny? Jakie badania wykonać, w jakim kierunku? Przyznam, że pod względem wizualnym wygląda to okropnie. Jakbym właśnie była zmęczona, albo niedożywiona, albo bym przedawkowała używki. Proszę o pomoc. Pozdrawiam
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Tomasz Nęcki
64 poziom zaufania

Dzień dobry,

rzeczywiście występowanie cieni pod oczami najczęściej jest spowodowane przez wspomniane już przez Panią przyczyny. Brązowawe zabarwienie skóry pod oczami może niejako stanowić cechę indywidualną i może być traktowane jako specyficzny element urody danej osoby. Cienie pod oczami mogą być także związane z niedokrwistością, no i oczywiście ze zmęczeniem. Wspomina Pani o tym, że u Pani cienie pod oczami pojawiają się niezależnie od tego, czy jest Pani wypoczęta, czy też nie. Proszę jednak zwrócić uwagę na to, że istotna jest nie tylko odpowiednia ilość snu, ale także jego jakość – zdarza się bowiem czasami sytuacja, gdzie tak naprawdę nawet zasadniczo długi sen nie prowadzi tak naprawdę do wypoczynku.

Cienie pod oczami mogą być jednak związane również i z innymi, dotychczas niewymienionymi przez Panią problemami. Ich występowanie może wynikać z zaburzeń endokrynologicznych (np. z niedoczynności tarczycy), ale i być związane również i z chorobami nerek. Najkorzystniej byłoby więc skonsultować się z lekarzem, który zleciłby u Pani wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Sama Pani wspomina o tym, że nie doświadcza Pani żadnych dolegliwości, w związku z czym ciężko tak naprawdę jest chociażby przypuszczać, co tak naprawdę stanowi przyczynę Pani stanu. Możliwe jest, że w wykonanych podstawowych badaniach stwierdzono by jakieś odchylenia, które sprzyjałyby wykryciu przyczyn dręczącego Panią problemu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Cienie wokół oczu i sucha skóra

Dzien dobry , od kilku lat mam ciemne cienie wokół oczu tak od gimnazjum, jestem bardzo blada wiec tym bardziej je widać . jaka może być ich przyczyna? badania na anemie podobno w normie, mam tez sucha skore.
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Suchość skóry może wskazywać niedobór wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Proszę uzupełnić dietę spożywając olej lniany - codziennie 1-2 łyżki, pół szklanki orzechów laskowych lub słonecznika. Parametry się poprawią.

Jeżeli chodzi o anemię to niedobór żelaza objawia się własnie suchością skóry i cieniami pod oczami. Dlatego proszę oznaczyć ferrytynę we krwi.

Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Cienie wokół oczu a anemia

czy ciemne cienie wokół oczu mogą mieć inna przyczyne oprócz anemii ? badanie na anemie miałam pol roku temu i wyszly dobre a cienie mam od kilku lat czy moze być jakas ina przyczyna? nie mam ich od urodzenia a bardzo mnie szpeca. skora pod oczami NIE jest opuchnieta tylko jakby brazowa a buzia blada proszę o odpowiedz z góry dziekuje.
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Przyczyn może być wiele. Złe krążenie limfatyczne i nieprawidłowa mikrocyrkulacja krwi pod skórą oczu mogą być jednymi z nich. Być może brakuje Pani witamin i składników mineralnych. Coraz więcej testów wskazuje niedostateczny poziom witaminy D i K jako jedną z przyczyn cieni i podpuchniętych oczu. Niedobór wspomnianych witamin ma szczególny wpływ na odczuwanie zmęczenia. Osoby przesiadujące przed komputerem w ciągu całego dnia latem mogą cierpieć na niedostatek światła słonecznego, stąd może wystąpić niedobór wit D oraz serotoniny. W okresie jesienno-zimowym nawet przy prawidłowej diecie, taki stan może się jeszcze pogłębić. Dni są krótkie, często nasze codzienne życie ogranicza się do porannego wyjścia do pracy kiedy jest ciemno i ponurego dnia kiedy wracamy do domu. Brak aktywności fizycznej jeszcze bardziej zwiększy bladość skóry twarzy przez co cienie pod oczami będą bardziej widoczne.
Bogatym źródłem Wit. D3 są ryby (łosoś, tuńczyk, śledź, makrela itd.), należy ich jeść jak najwięcej. Jeśli nie lubimy ryb, można się suplementować tranem. Dużo witaminy K znajduje się m.in. w ciemnozielonych liściastych warzywach, produktach mlecznych i awokado.
Zachęcam też do aktywności fizycznej, najlepiej na powietrzu, dla relaksu, poprawy krążenia, kondycji i odporności. Jeszcze więcej nt. cieni pod oczami można przeczytać na http://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-cieni-pod-oczami, serdecznie pozdrawiam, Anna Brinken

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty