Brązowe cienie wokół oczu

Witam serdecznie. Jakie mogą być przyczyny brązowych cieni wokół oczu? Proszę o pomoc. Cienie nie są genetyczne. Anemii też nie mam. Zmęczenie, które w pierwszej kolejności mogłoby być uważane za pierwszą przyczynę cieni wokół oczu,  też na nie nie wpływu. Ogólnie się wysypiam, nie jestem zmęczona, ani podenerwowana. Dobrze się odżywiam. Jem o regularnych porach i nie czuję głodu w ciągu dnia. Co zatem może być przyczyną cieni wokół oczu, jeżeli nie powyższe przyczyny? Jakie badania wykonać, w jakim kierunku? Przyznam, że pod względem wizualnym wygląda to okropnie. Jakbym właśnie była zmęczona, albo niedożywiona, albo bym przedawkowała używki. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

rzeczywiście występowanie cieni pod oczami najczęściej jest spowodowane przez wspomniane już przez Panią przyczyny. Brązowawe zabarwienie skóry pod oczami może niejako stanowić cechę indywidualną i może być traktowane jako specyficzny element urody danej osoby. Cienie pod oczami mogą być także związane z niedokrwistością, no i oczywiście ze zmęczeniem. Wspomina Pani o tym, że u Pani cienie pod oczami pojawiają się niezależnie od tego, czy jest Pani wypoczęta, czy też nie. Proszę jednak zwrócić uwagę na to, że istotna jest nie tylko odpowiednia ilość snu, ale także jego jakość – zdarza się bowiem czasami sytuacja, gdzie tak naprawdę nawet zasadniczo długi sen nie prowadzi tak naprawdę do wypoczynku.

Cienie pod oczami mogą być jednak związane również i z innymi, dotychczas niewymienionymi przez Panią problemami. Ich występowanie może wynikać z zaburzeń endokrynologicznych (np. z niedoczynności tarczycy), ale i być związane również i z chorobami nerek. Najkorzystniej byłoby więc skonsultować się z lekarzem, który zleciłby u Pani wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Sama Pani wspomina o tym, że nie doświadcza Pani żadnych dolegliwości, w związku z czym ciężko tak naprawdę jest chociażby przypuszczać, co tak naprawdę stanowi przyczynę Pani stanu. Możliwe jest, że w wykonanych podstawowych badaniach stwierdzono by jakieś odchylenia, które sprzyjałyby wykryciu przyczyn dręczącego Panią problemu.