Bujanie się 11-miesięcznego dziecka

Witam jestem mamą 11 miesięcznego smyka otóż nurtuje mnie ze synek dosyć często buja się w przód i tym w pozycji czworaczej po za tym byl rehabilitowany z powodu ZOKN miał wzmożone napięcie i asymetrie ułożenia byl pod opieka logopedy psychologa i neurologa czy mam się martwić tym bujaniem kiedy powinno to minąć

Witam,to jest pytanie do rehabilitantów lub terapeutów wyspecjalizowanych we wspomaganiu psycho-motorycznego rozwoju dzieci .Na pewno ma Pani kontakty,skoro maluszek już uczestniczył w rehabilitacji.Jesli nie,prosze się zwrócić do lokalnego ośrodka wczesnej interwencji.Wydaje sie jednak,że ruchy kołysanie,o których Pani mówi są nie tylko normalne,ale i wskazane ,bowiem ćwiczy się w ten sposób mięsnie ramion ,oraz miednicy.
Pozdrawiam.

Jeśli synek jeszcze nie raczkuje podobne bujanie może być przygotowaniem do fazy raczkowania. Jeśli jednak będzie się utrzymywać- warto skonsultować się z lekarzem neurologiem, który opiekował się już Malcem.

Witam Panią serdecznie. Widokiem malucha bujającego się do przodu i tyłu na czworaka ja bym się nie przejmowała. Pamietam "takie obrazki" z różnych obserwacji dzieci w tym wieku. Wzmacniają one mięśnie, przygotowują się do chodzenia i zwyczajnie cieszą, doświadczając siebie w ruchu. Nie opisuje tutaj Pani dziecka siedzącego w łóżku, które się kołysze. Może Pani na kolejnej wizycie u swojego lekarza wnieść taką informację i zapytać go o zdanie (on zna dziecko i jego historię). Tak czy inaczej proponuję i polecam częsty kontakt z mamą, przytulanie, głaskanie i całowanie, które wzmacnia dziecko i Panią. Po opisie widać, że już Państwo trochę "przeszli" . Po takich doświadczeniach człowiek się boi. Warto wtedy obudzić zaufanie do siebie, jako mamy, do swoich umiejętności opiekuńczych i do zwyczajnej czułości, której dzieci bardzo potrzebują. Małgorzata Danielewicz