Dzień dobry!
Aby odpowiedzieć na Pani pytania, konieczny jest osobisty kontakt z dzieckiem, obserwacja jego zachowania, rozmowa itp. Niestety, nie podaje Pani żadnych informacji, na podstawie których można byłoby domyślać się, czy zachowanie dziecka świadczy o jakimś problemie i czy wymaga konsultacji.
Pozdrawiam!
Nie pisze pani, w jakich okolicznościach syn się buja, jaką aktywnością się charakteryzuje...Niedojrzałość błędnika może minąć sama, a może też wymagać pomocy terapeuty.Można go skonsultować u neurologa, czy terapeuty SI.
Witam,
bardzo mało napisała Pani o bujaniu się – w jakich sytuacjach występuje, jak długo trwa, jak często. Może występować w odpowiedzi na stresującą sytuację, gdy syn się czymś zdenerwuje. Czasami takie bujanie się, kiwanie z nogi na nogę jest charakterystyczne dla dzieci aktywnych, stanowi formę stymulowania mózgu, gdy czują zmęczenie. Jeśli kiwanie się nie występuje z innymi niepokojącymi objawami, stale (jak rozumiem ma to miejsce tylko w określonych sytuacjach w zerówce) takie bujanie się nie jest raczej żadnym poważnym problemem. Gdyby się Pani bardzo niepokoiła, zawsze może zasięgnąć konsultacji u neurologa dziecięcego.
Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html
Są dzieciaki, które mają problemy z odbieraniem sygnałów zmysłowych z otoczenia; to może być dla nich trudne, przytłaczające. W ten czas starają się maskować przykre doznania przyjemniejszym zachowaniem jak, np. kołysanie się w przód i w tył. Takie zachowanie ma na celu samoregulację lub radzenie sobie z sytuacją. Proszę pamiętać, że kluczem do złamania kodu zachowania jest odnalezienie wzoru. Proszę dokładnie obserwować dziecko i poprosić o to samo wychowawcę (który powinien mieć tzw. arkusze obserwacyjne i je wypełniać). Kiedy chłopiec się kołysze? Może nie lubi hałasu? Może nie radzi sobie z określonym zachowaniem kolegi lub koleżanki ... Czy robi to w domu? Czy kołysze się również w samotności? Psycholog w tym momencie nie jest potrzebny, ponieważ potrzebna jest obserwacja dziecka przez osoby, które są blisko.
Witam
Dzieci często w ten sposób się wyciszają, uspokajają, często zdarza się to przed zasypianiem. Proszę obserwować i jeśli nadal sytuacja będzie się utrzymywać, a przedszkolanki szczególnie będą zwracać na to uwagę to dobrze będzie skonsultować się z psychologiem dziecięcym.
Pozdrawiam AM
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Bujanie się podczas zasypiania u 5-latka – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Trudności z utrzymaniem kontaktu wzrokowego, bujanie się i patrzenie bokiem przez 20-miesięczne dziecko a autyzm – odpowiada mgr Aleksandra Karlik
- Bujanie się u 5-latka – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Co jest powodem bujania sie dziecka 2,5 letniego? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Bujanie się 11-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Bujanie u 13-miesięcznego dziecka – odpowiada Lek. Karina Kachlicka
- Energiczne kiwanie się na boki podczas zasypiania u 8-miesięcznego dziecka – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Bujanie się u 11-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Kołysanie się i uderzenia głową przez 2-latka – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak nauczyć 5-miesięczne dziecko zasypiania bez bujania? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
artykuły
Niedojrzałość emocjonalna - objawy, przyczyny i leczenie
Niedojrzałość emocjonalna nie jest zaburzeniem czy
"Nie jestem zaklinaczem dzieci. Jestem psychologiem. Uczę, jak wychowywać" - rozmowa z Michałem Kędzierskim
Pięciolatek, który podczas ataku złości demoluje m
Odruch Moro - jak wygląda, ile trwa, jak go wyciszyć, nieprawidłowości
Odruch Moro to naturalna i mimowolna reakcja dziec