Chcę schudnąć 8-10 kg w 3-4 miesiące - czy jest to możliwe?

Witam, mam 20 lat, 161 cm wzrostu i ważę 62,5 kg. Moje BMI jest "na skraju". Jestem studentką, moja aktywność fizyczna jest niska. Raz w tygodniu chodzę na 1,5-godzinne ćwiczenia: 30 min aerobiku - 40 min siłowni - 20 min ćwiczeń na wszystkie partie ciała + rozciąganie. Do tego codziennie wieczorem ćwiczę od 20 do 50 minut, w zależności od nastroju. Wcześniej podejmowałam próby odchudzania, ale z mizernym skutkiem i krótkotrwale. Od 3 tygodni nie jem słodyczy i waga spadła o 2 kg, ale od kilku dni stoi w miejscu. Mój przykładowy jadłospis: śniadanie: kanapka z bułki razowej z sałatą, pomidorem, papryką, serem 13% i szynką z indyka; II śniadanie: 1/2 grejpfruta; obiad: normalny, bo nie mam czasu gotować dań dietetycznych, najczęściej jest to jakieś spaghetti (z makaronem razowym lub 3-kolorowym), ryż z sosem chińskim, kotlet (smażony bez panierki, na oleju rzepakowym); podwieczorek: garść "zdrowego błonnika" (30 g), jakiś owoc albo miseczka musli z mlekiem 0,5 %; kolacja: kanapka jak na śniadanie lub 2 parówki berlinki z bułką razową lub jogurt z otrębami. Nie choruję na choroby przewlekłe. Proszę o pomoc!

Witam,

Twój jadłospis i styl życia wydają się być prawidłowe. Jednak bez wykonania dokładnego wywiadu żywieniowego nie mogę stwierdzić tego na pewno. Być może popełniasz pewne błędy, z których nie zdajesz sobie sprawy. Dodatkowo 2 kg w ciągu 3 tygodni to prawidłowa utrata masy ciała, zwłaszcza u osób z lekką nadwagą. Zbyt szybki spadek masy ciała odbije się efektem jo-jo. Prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Niekiedy wystarczy wyeliminować kilka produktów spożywczych oraz przestać popełniać błędy żywieniowe.
Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie, spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych, tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.
Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Proszę pamiętać również o unikaniu tzw. bomb kalorycznych - produktów typu fast food, słonych przekąsek, chipsów, tłustych mięs i serów, słodkich i gazowanych napojów oraz słodyczy. Wybierać zdrowe, świeże i pełnoziarniste produkty, a także zwiększyć spożycie warzyw i ryb.
Więcej informacji znajdziesz w artykule http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki
Ćwicz dalej i odżywaj się zdrowo, a uzyskasz pożądany efekt. Pamiętaj jednak, że proces chudnięcia wymaga czasu.

Pozdrawiam