Proszę wybaczyć, ale to absurdalna dieta, do niczego dobrego nie doprowadzi. Proszę iść do dietetyka i stosować sie dokładnie do zaleceń. Za rzadko Pan je , skoro Pan ćwiczy gdy nie ma siły, to też jest bez sensu.
Żeby ćwiczyć trzeba być najedzonym, ale żołądek powinien już być chociaż częściowo opróżniony - ok. godzinę po jedzeniu. Posiłków powinno być 5 - , odstępy między nimi ok. 3,5 godziny i proszę nie jeść owoców wieczorem.
Dzień dobry,
Pański "nowy sposób odżywiania" nie wróży osiągnięcia zamierzonego celu. Pierwszy posiłek w ciągu dnia najlepiej zjadać do godziny po przebudzeniu, natomiast kolejne w 3-3,5-godzinnych odstępach. Ostatni posiłek proszę zjadać na 2-3 godziny przed snem.
Proszę pamiętać, że nie tylko ilość posiłków jest ważna- należy zadbać również o ich jakość. Proszę pamiętać, by Pański jadłospis był urozmaicony, obfitował w warzywa, owoce, produkty zbożowe z pełnego przemiału (grube kasze, brązowy ryż, makarony razowe, pieczywo pełnoziarniste), chude mięso (indyk, kurczak, cielęcina), ryby, a także nabiał (jeśli Pan toleruje).
Jeśli jest Pan osobą aktywną fizycznie, powinien Pan pamiętać, że nie ma zadowalających efektów ćwiczeń bez odpowiedniego odżywiania oraz nawadniania! Proszę dbać o to, by wypijać co najmniej 1,5l płynów w ciągu dnia (najlepiej wodę mineralną, herbatę zieloną, czerwoną, herbaty owocowe)-odpowiednie nawodnienie to gwarancja sukcesu w odchudzaniu.
Warto również przeanalizować Pański obecny plan żywieniowy pod kątem treningów-ważne jest, by nie ćwiczyć z przepełnionym żołądkiem. Należy również dbać o to, co znajduje się na talerzu i w jakich ilościach zostaje zjedzone. W przypadku, gdy zjada Pan niewiele, w stosunku do Pańskiego zapotrzebowania, szybko okaże się, że nawet 30 minut ćwiczeń będzie dla Pana zbyt dużym wysiłkiem.
Zachęcam do kontaktu z dietetykiem, który pomoże Panu odpowiednio zbilansować Pański jadłospis.
W razie dodatkowych pytań, zapraszam do kontaktu: marta.adamek@mojdietetyk.pl
Serdecznie pozdrawiam,
mgr dietetyki Marta Adamek
Mój Dietetyk Poznań
Witam Pana,
na samym początku zacznę od błędu, który Pan popełnia jedząc jabłko na kolację. Po pierwsze jest to zdecydowanie za mały "posiłek" a po drugie nie powinien byc to owoc. Owoce mają dużo cukrów prostych, które pod koniec dnia kiedy nasza przemiana materii zwolni i spada zdolność insulinowa mogą odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej. Kolacja powinna składać się z produktów białkowych i warzyw.
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pana temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Skuteczna dieta powinna być dobrana pod względem Pana zapotrzebowania energetycznego. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłby Pan zainteresowany zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinien Pan skupić się na regularności posiłków
Posiłki powinny być spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów.
Powinien Pan również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Wprowadzi Pan w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty. Jeżeli chciałby Pan podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Pana na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pan z Warszawy prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Przyczyny odkładania się tłuszczu w ciele – odpowiada mgr inż. Katarzyna Krupińska
- Jak pozbyć się zbędnego tłuszczu? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak skutecznie schudnąć w okolicach brzucha? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Co jeść, żeby pozbyć się tłuszczu z tej części ciała? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Nadwaga u 18-latki a odpowiednia dieta – odpowiada mgr Joanna Arciszewska
- Jak zacząć odchudzanie z brzucha? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Chęć zrzucenia tkanki tłuszczowej z klatki piersiowej u 18-latka – odpowiada Mgr inĹź. Aleksandra ĹťyĹowska
- Dobór diety dla 18-latka z nadwagą – odpowiada Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk
- Chęć schudnięcia u 18-latka – odpowiada Mgr Daria Jaroszewska
- Jak zejść z wagi i zacząć zdrowo się odżywiać? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
artykuły
Przepis na spokojny sen? Kolacja bogata w błonnik
Sen jest podstawą prawidłowego funkcjonowania orga
Dzieci w polskich szpitalach są niedożywione
O tym, co jedzą pacjenci w polskich szpitalach, kr
Najlepsza pora na śniadanie. Zmniejsza ryzyko cukrzycy o 60 proc.
Najnowsze badania wskazują, że znaczenia ma nie ty