Chora tarczyca a tabletki antykoncepcyjne. Czy mogę brać pigułki i hormony na tarczycę jednocześnie?

Witam:) Mam 18 lat, niedawno dowiedziałam się, że mam chorą tarczycę. Od 2 tyg. biorę tabletki antykoncepcyjne, to dopiero 1. opakowanie. Boję się iść do lekarza na badanie tej tarczycy, ponieważ nie wiem, czy mogę brać tabletki antykoncepcyjne przy tej chorobie. Prawdopodobnie na chorą tarczycę też wypisują jakieś hormony. Czy jest możliwość brania tabletek antykoncepcyjnych i hormonów na tarczycę? Proszę o szczegółową odpowiedź, to bardzo ważne! Dziękuję.
18 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Skoro boi się Pani iść do lekarza, to skąd wiadomo o chorobie tarczycy? W razie podejrzenia choroby tarczycy należy rozpoznać jakiego typu jest to choroba i wdorożyć odpowiednie postępowanie. Brak leczenia wiąże się z wieloma działaniami niepożądanymi!

Leczenie chrób tarczycy nie wyklucza możliwości stosowania tabletek antykoncepcyjnych, jednak należy o tym poinformować lekarza. Dla przykładu - lecząc niedoczynność tarczycy u kobiety, która przyjmuje antykoncepcję hormonalną, należy podawać większe dawki hormonu tarczycy niż zwykle, aby terapia była skuteczna.

Serdecznie pozdrawiam!