Chora tarczyca i arytmia serca

Dzien dobry Od 12 lat mam problem z tarczyca ale poziom hormonow od dluzszego czasu mam uregulowany, poza wysokim poziomem przeciwcial( prawdopodobnie tak juz musi byc). Moim problemem jest arytmia.Stosuje leki ziolowe ale nie do konca jest to wystarczajace.Prosze o informacje czy wystepujaca arytmia moze wplynac na pogorszenie pracy serca w przyszlosci. Mam niskie cisnienie, natomiast czasem podwyzszony puls.Czasem pojawiaja sie dodatkowe uderzenia serca czasem zatrzymania.Pozdrawiam
KOBIETA, 48 LAT ponad rok temu
Lek. Izabela Ławnicka
98 poziom zaufania

Witam! Opisana arytmia zdecydowanie wymaga dokładniejszej diagnostyki, w tym przede wszystkim wykonania Holter EKG. Określenie rodzaju arytmii i jej nasilenia pozwoli ocenić czy wymaga Pani włączenia leków antyarytmicznych. Proszę nie bagatelizować objawów, tylko skonsultować się ze specjalistą kardiologiem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to chora tarczyca?

Mam 17 lat. Od 4 lat mam kłopoty związane z mięśniem sercowym. Odczuwam jego kłucie lub nieprzerwany ból w momencie zdenerwowania lub wysiłku fizycznego. Zdarza się również, że ból występuje bez powodu. EKG jest w normie, lekarze mówili, że to na tle nerwowym lub że z tego wyrosnę, lecz skutki są odwrotne. Ostatnio przy wysiłku fizycznym ciężko mi złapać oddech. Zrobiłam badania TSH i mam w górnej granicy normy. Oprócz tego odczuwam często zmęczenie. Czy to coś poważnego? Z góry dziękuję za odpowiedź.
17 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam!

Opisywane przez Ciebie objawy często występują u dziewcząt w okresie dojrzewania. Mają one podłoże emocjonalne, zazwyczaj nie oznaczają żadnej choroby i same ustępują po tym okresie. Piszesz, że zwracałaś się już ze swoim problemem do lekarza. Jeśli jednak w ostatnim czasie dolegliwości się nasiliły, a do tego pojawiły się kłopoty z oddychaniem, powinnaś koniecznie wybrać się do lekarza rodzinnego, który zbada Cię, zleci niezbędne badania (morfologię, poziom glukozy we krwi i inne), a jeśli będzie taka potrzeba - skieruje do specjalisty.

Co do TSH - uważa się, że wartości mieszczące się w granicach normy są prawidłowe. Oczywiście, jeśli do górnej granicy brakuje na przykład 0,1 jednostki, badanie takie jest powtarzane, gdyż niedoczynność tarczycy (o której wynik taki może świadczyć) wymaga podjęcia leczenia. Jeśli jednak różnica między Twoim wynikiem a granicą normy jest większa - nie ma powodów do obaw.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Tarczyca - czy na pewno jest chora?

Witam, mam 32 lata, niedawno endokrynolog stwierdził u mnie niedoczynność tarczycy i zalecił przyjmowanie leku e*** 25 (raz dziennie tabletkę). Natomiast lekarz rodzinny stwierdził, że z moją tarczycą jest wszystko w porządku. Mmam co prawda dziwne objawy tzn. uderzenia gorąca, zimne spocone dłonie i stopy. Dostałam skierowanie na następujące badania: p/c przeciw peroksydazie tarczycy (A-TPO), wynik - 153,8u/ml, tsh - 3,666, a po 2 miesiącach przyjmowania leku 3,461. Według zakresu referencyjnego mieszczę się w normach, więc mam pewne wątpliwośći co do diagnozy, niepokoją mnie tylko te przeciwciała, bo mam ich za dużo (zakres <60,0). Bardzo proszę o poradę.

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam!

Do całościowego obrazu wyjściowego (przed rozpoczęciem przyjmowania analogów hormonów tarczycy) brakuje jeszcze wartości wolnych hormonów tarczycy: FT3 i FT4.

Podwyższone miano anty-TPO (poziom przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej) rośnie w chorobach tarczycy na tle autoagresji, m.in. choroba Hashimoto i Graves-Basedowa. Np. choroba Hashimoto ma w początkowej fazie przebieg falujący (najpierw nadczynność tarczycy, potem prawidłowe wyniki, a następnie niedoczynność). By rozpoznać chorobę Hashimoto wystarczy wykazać niedoczynność tarczycy oraz podwyższone miano anty-TPO. Być może była akurat Pani w tej fazie zapalenia z prawidłową wartością hotrmonów tarczycy podczas pierwszego badania - by to stwierdzić potrzebna jest dalsza obserwacja.

Jeżeli były tylko dostępne przedstawione badania rzeczywiście trudno ocenić, czy były wskazania do włączenia analogu hormonu tarczycy, ale w tej chwili po 2 miesięcznym przyjmowaniu poziom jest prawidłowy, więc trudno stwierdzić jednoznacznie, czy jednak już Pani nie weszła w fazę niedoczynności tarczycy. Na pewno jest potrzebna dalsza obserwacja, jak już wspomniałem. Proponuję również wykonanie badania usg tarczycy (ewentualnie z biopsją cienkoigową - jeżeli lekarz uzna za wskazan), by ostatecznie potwierdzić, czy w tej chwili w tarczycy są cechy zapalenia.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o badaniu hormonów tarczycy.

Serdecznie pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty