Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Zniesienie lordozy szyjnej z niewielkim kyfotycznym uwypukleniem tego odcinka. Zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych na poziomach C4-5, C5-6 i C6-7. Przepukliny przednie z towarzyszącymi osteofitami brzeżnymi trzonów na tych poziomach. Otwory międzykręgowe zwężone, bez widocznych w badaniu cech ucisku korzeni nerwowych. Niewielkie wypukliny tylne modelują worek opony twardej. Niewielki przodozmyk I stopnia na poziomie C4-5. Rdzeń kręgowy prawidłowej grubości, bez zmian ogniskowych.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Przytoczony przez Panią opis obrazu rezonansu magnetycznego mówi o daleko posuniętych zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego. Zniesiona jest prawidłowa krzywizna kręgosłupa, tzw. lordoza, czyli uwypuklenie do przodu, natomiast u Pani występuje uwypuklenie do tyłu. Dodatkowo krążki międzykręgowe są zdegenerowane, a niektóre z nich częściowo przemieszczone do kanału kręgowego, gdzie uciskają oponę twardą (worek, w którym jest rdzeń), a mogą uciskać rdzeń. Również miejsca wyjść nerwów zą zwężone, chociaż radiolog nie stwierdza, aby nerwy były uciśnięte. Na to wszystko nakłada się przodozmyk, czyli przesunięcie jednego kręgu względem drugiego, co powoduje, że rdzeń kręgowy może być uciskany przez te struktury.

Należy udać się z tym wynikiem do neurochirurga i ortopedy być może część z tych zmian jest możliwa do zoperowania. Dodatkowo konieczna jest rehabilitacja do końca życia, na początku pod okiem rehabilitanta, a później na własną rękę wykonwywane ćwiczenia w domu.