Ciągłe biegunki - co robić?

Mam 59 lat, kobieta. Od października 2009 r. mam biegunki. Wyniki ALAT - 34 IU/I, ASPAT - 33, AMYLAZA - 50. Kolonoskopia: Spastyczna okrężnica, trudno poddaję się insuflacji. Zmian ogniskowych nie stwierdzono. Zalecenia lek 2 razy dziennie. Nie ma poprawy!!! Co robić? Halinai
59 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Na podstawie podanych objawów oraz wyników badań z dużym prawdopodobieństwem można rozpoznać u Pani zespół jelita drażliwego. Przyczyny tej choroby nie są do końca poznane. Dochodzi w niej do zaburzenia motoryki mięśniówki gładkiej jelita (jak się uważa, głównie na podłożu psychologicznym), którym nie towarzyszą nieprawidłowości anatomiczne. Zmianie ulega szybkość pasażu treści pokarmowej, w związku z tym pojawiają się zaparcia lub biegunki, mogą wystąpić wzdęcia, bóle brzucha.

Zespół jelita drażliwego nie powoduje żadnych powikłań zdrowotnych i nie wpływa na skrócenie życia pacjenta. Nie ma niestety jednej skutecznej metody leczenia. Ważne jest stosowanie diety z eliminacją pokarmów nasilających objawy (wysokowęglowodanowych i wzdymających). Należy ograniczyć stres, bardzo pomocna w wielu przypadkach okazuje się psychoterapia lub zastosowanie leków przeciwdepresyjnych. Dotyczy to zwłaszcza osób, u których terapia lekami rozkurczowymi jest nieskuteczna.