Ciąża a ospa

Witam, mam pytanie jestem w 7 tyg. ciąży (lekarz potwierdził), że wszystko w porządku. Jednak dzisiaj mój syn dostał ospę, ma 4 lata, a ja nie pamiętam, czy miałam.

Bardzo się boję, bo nie wiem co to będzie? Czy mogę jakoś sprawdzić czy miałam ospę lub zapobiec temu, aby się nią zarazić?
Pomocy, jestem załamana.

KOBIETA ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
83 poziom zaufania

Witam!
Ponad 90% zachorowań na ospę występuje u dzieci do 14 roku życia. Najprawdopodobniej przechodziła Pani więc tę chorobę w dzieciństwie i jest Pani odporna. Dla pewności, należy teraz zbadać poziom przeciwciał IgG przeciw ospie w Pani krwi. Jeśli okaże się, że nie ma Pani tych przeciwciał (czyli nie jest Pani odporna), konieczne będzie podanie gotowych przeciwciał- tzw. VZIG, maksymalnie 3-4 doby od kontaktu z chorym synkiem. Proszę więc nie zwlekać z wizytą u lekarza.
Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ospa wietrzna a ciąża

Witam, 26.12.2011 dowiedziałam się, że mam półpaśca, a 31.12.2011 zrobiłam test ciążowy, który wyszedł pozytywny. W książeczce zdrowia z dzieciństwa nie mam odnotowane, że chorowałam na ospę wietrzną. Proszę powiedzieć mi, co może grozić płodowi w tak wczesnym stadium. Bardzo mi zależy na fachowej odpowiedzi, ponieważ we wrześniu poroniłam pierwszą ciążę.

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!
Wystąpienie objawów półpaśca świadczy o uaktywnieniu wirusa VZV, który przed laty musiał u Pani wywołać ospę wietrzną. Zachorowanie na ospę czy półpasiec najgroźniejsze jest w ostatnich dniach ciąży. W pierwszym trymestrze ryzyko dla płodu jest znikome. Przyjmuje się, że wirus przechodzi zaledwie do 2 % płodów, u których może powodować anomalie kończyn, zaburzenia rozwoju układu moczowego oraz oczu. Ryzyko jest zatem ograniczone. W obecnej sytuacji powinna się Pani zgłosić do lekarza prowadzącego ciążę albo lekarza rodzinnego, który zaleci Pani odpowiednie leczenie.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ospa w ciąży

Witam, mam pytanie dotyczące ospy w ciąży. Jestem obecnie w 39 tygodniu ciąży. Mój 2,5-letni synek chodzi do przedszkola, gdzie panuje obecnie ospa wietrzna. Czy mam powody do niepokoju, że pojawi się u mnie ospa w ciąży? Zaznaczam, że moje dziecko nie przechodziło jeszcze przez tą chorobę. Zastanawiam się czy może zachorować i jeśli tak to co dalej? Czy ospa w ciąży jest bardzo niebezpieczna i może powodować zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka? Czy powinnam coś zrobić, może podać dziecku jakieś leki albo sama jakieś leki przyjmować? Nie bardzo jest taka możliwość, bo moja ciąża jest już na tyle zaawansowana, że nie bardzo widzę możliwość przyjmowania lekarstw na ospę w ciąży. Martwię się i nie wiem co powinnam zrobić. Czy jakoś reagować czy może przeczekać? Jak bardzo niebezpieczna może być ospa w ciąży? Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Lek. Rafał Gryszkiewicz
90 poziom zaufania

Witam, ryzyko istnieje, jeżeli to Pani nie przechorowała ospy w dzieciństwie, jednak nawet w tej sytuacji (po 20 tyg. ciąży) nie grożą dziecku powikłania zakażenia. Jeżeli przechorowała Pani już ospę, to po chorobie uzyskuje się trwałą odporność.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty