Witam.
Decyzję co do posiadania potomstwa musi Pani podjąć razem ze swoimi lekarzami- ginekologiem i hematologiem. Zespół mielodysplastyczny to rozpoznanie bardzo ogólne- istnieje wiele jego podtypów, o różnych stopniach ciężkości przebiegu i różnych schematach leczenia. Bardzo wiele zależy więc od tego, który typ został/zostanie zdiagnozowany u Pani.
Jeśli jest to postać łagodna, objawiająca się niewielkimi zmianami we krwi obwodowej, to szanse na ciążę o prawidłowym przebiegu są pewnie duże. Z drugiej strony, sposób leczenia także będzie determinował Pani decyzje co do prokreacji. Nierzadko terapia polega na przeszczepie szpiku, który daje szansę na trwałe wyleczenie. W takim układzie, ciąża zalecana będzie przed zabiegiem (jeśli można czekać) lub dopiero po zabiegu i pełnej rekonwalescencji. W innych przypadkach stosowana jest chemioterapia, która zwykle wyklucza równoczesną ciążę.
Jeśli zaplanowana zostanie długoterminowa terapia, niewykluczone że możliwe będzie odłożenie jej i tymczasowe zastąpienie łagodniejszą, aż do porodu i zakończenia karmienia piersią. Wierzę, że uda się znaleźć opcję optymalną dla Pani i Pani przyszłego dziecka!
Pozdrawiam serdecznie.