Co dalej, jeśli kawałek korzenia zęba nie został usunięty?

Dzisiaj miałam wykonywana ekstrakcję dolnej ośemki. Stomatolog poinformował mnie, ze kawałek korzenia zęba nie został usunięty. Czy jest to bezpieczne? Czy w przyszłości nie wystąpią powikłania z tym związane?

Witam,

pozostawiony kawałek korzenia zęba bez próchnicy może nie dawać w przyszłości żadnych dolegliwości, czasami może być zresorbowany samoistnie przez Pani organizm. Warto kontrolować to miejsce np. wykonując raz w roku zdjęcie radiologiczne (w celu oceny czy nie pojawiają się jakieś zmiany zapalne w kości wokół tego korzenia).

Powodzenie usunięcia pozostawionego korzenia dolnej ósemki zależy od umiejscowienia tego korzenia - czasem jeśli wierzchołek korzenia tkwi w kanale nerwu zębodołowego dolnego mogą wystąpić powikłania (uszkodzenie tego nerwu podczas usuwania korzenia i w efekcie porażenie tego nerwu w obrębie policzka, części języka i wargi). Warto wtedy rozważyć, na ile ten korzeń sprawia problemy lub czy koniecznie chcemy go usunąć mając na względzie możliwe powikłania.
Nie wiem jak ustawiony jest pozostawiony korzeń, ale jeśli nie ma żadnych dolegliwości i na okresowych zdjęciach radiologicznych nie będzie żadnych niepokojących zmian w kości - może warto odroczyć ponowną ingerencję chirurgiczną i obserwować na razie tylko to miejsce.

Pozdrawiam serdecznie